VEĽKÁ ČAUSA. Ešte ani osemnásť rokov nemal Richard Dérer, keď položil základy svojej netradičnej zbierky pivových pohárov. Postupne ju dopĺňal, zoznámil sa s inými zberateľmi a začal sa sústreďovať len na pivné poháre zo slovenských a českých pivovarov.
Dnes má na špeciálnych poličkách v jednej z miestností v rodinnom vo Veľkej Čause šesťsto štyridsať pohárov.
Objavil burzy
Richardova mama pracuje ako vedúca v predajni potravín. Z pivovarov im neraz okrem piva priniesli do obchodu aj rôzne suveníry, medzi nimi aj pivové poháre. Richard, keď mal asi sedemnásť rokov, začal si ich odkladať.
„Neskôr som si poháre pýtal aj v pohostinstvách, takže to už naozaj vyzeralo ako zbierka. Rozrastala sa však pomaly. Približne za šesť rokov som ich mal asi dvesto,“ zaspomínal si na začiatky Richard.
Zlom nastal v minulom roku, keď sa zoznámil s Romanom Mikulášom z Rudnianskej Lehoty, ktorý je tiež zberateľom. Richard od neho získal niekoľko pivných pohárov. No nielen to.
„Zaviedol ma do zberateľských kruhov, dozvedel som sa od neho, že existujú burzy, kluby. Podobných zberateľov, ako som ja, je veľa,“ priznal Richard.
Keď začal chodiť na burzy a vymieňať pivové poháre, jeho zbierka sa výrazne obohatila. V súčasnosti sa môže pochváliť 640 pohármi zo slovenských a českých pivovarov. Kedysi zbieral aj zahraničné, no už sa na ne nesústreďuje, zo zbierky ich vyradil.
Medzi litrovými pohármi má zopár aj zahraničných.
Poháre sa menia
„Pokiaľ si niekto myslí, že zbierka slovenských a českých pivových pohárov sa nedá príliš rozširovať, mýli sa. Pivovary neustále prichádzajú s inováciami, menia sa tvary aj veľkosti pohárov, zmenou občas prechádzajú aj logá pivovarov. Objavujú sa tiež špeciálne príležitostné edície, napríklad pri nejakých výročiach alebo počas veľkých športových akcií, ako sú majstrovstvá sveta v hokeji alebo futbale,“ vysvetľuje Richard.
Upozornil tiež, že na Slovensku a v Čechách je aj množstvo maličkých pivovarov, o ktorých mnohí ľudia ani netušia. Aj tie sa snažia propagovať na svojich vlastných pohároch.
Richardovi sa páči väčšina pivných pohárov, ktoré má vo svojej zbierke, „ťažko sa mi z nej vyberajú najvzácnejšie exempláre. Spomeniem možno pohár z roku 1978, ktorý bol vyrobený pri príležitosti šesťstého výročia založenia pivovaru v Bytči. Unikátne sú tiež tie poháre, ktoré pochádzajú z už zaniknutých pivovarov.“
Medzi obľúbené Richardove pivné poháre patria litrové krígle, ktoré sú populárne predovšetkým v Nemecku. Nie sú to však podľa neho najväčšie pivné poháre na svete, známe sú aj dva a pol litrové. Do najmenších, ktoré má aj vo svojej zbierke, sa zmestia dva deci piva.
Podpora od priateľky
Rozrastajúca sa zbierka pivových pohárov prinútila Richarda k výrobe špeciálnych políc od podlahy až po strop v jednej z miestností v rodinnom dome.
„Najspodnejšie poličky sú však teraz prázdne, pretože dcérka Danielka by s pohármi asi rýchlo urobila poriadok,“ smeje sa dvadsaťštyriročný zberateľ.
Pochopenie pre svoju vášeň našiel u priateľky, ktorá ho v záľube podporuje, dokonca mu pomáha zbierku rozširovať.
Vďaka internetu sa Richard dozvedá, čo nové pripravili pivovary. Niektoré už aj osobne navštívil. Rád však svoju zbierku obohatí aj o staršie kusy.
„Možno má niekto doma na povale alebo v pivnici vyhodený starý pivový pohár a nie je mu nanič. Ak by ho chcel vyhodiť, radšej nech sa mi ozve. Pre mňa to bude určite vzácnosť,“ vyzval Richard.