HORNÁ NITRA. Dieťa alebo žiaka si bude môcť od januára 2013 zarátať do zberu údajov len jeden zriaďovateľ základnej umeleckej školy, jazykovej školy či centra voľného času.
Pokiaľ dieťa doteraz navštevovalo záujmové krúžky v troch mestách, štát zaň zaplatil trikrát. Po novom už zaplatí len raz a to mestu, v ktorom dieťa trvalo býva.
Štát chce ušetriť
Dôvodom zmeny je narastajúci počet detí v centrách voľného času a školských strediskách záujmovej činnosti, ktorý sa za posledných päť rokov takmer zdvojnásobil. „To viedlo k znižovaniu objemu peňazí pre ostatné školy a školské zariadenia v originálnej zriaďovateľskej kompetencii obcí,“ informoval hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Od januára dostane každá obec peniaze podľa počtu detí od päť do pätnásť rokov s trvalým pobytom na jej území. Z takto pridelených peňazí bude môcť obec financovať záujmové vzdelávanie.
Mestá centrá podržia
Keďže nepôjde o účelovo viazané dotácie, mestá ich teoreticky nemusia na daný účel využiť. Na hornej Nitre však samosprávy plánujú záujmové aktivity aj centrá voľného času naďalej podporovať.
„Handlová dlhodobo podporuje činnosť detí a mládeže a ich neformálne vzdelávanie a bude to tak aj v roku 2013. Zachovaná ostane aj činnosť centra voľného času Relax, no z dôvodu úspory režijných nákladov bude centrum presťahované do domu kultúry,“ informovala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Ani v Bojniciach sa neplánujú centru voľného času obrátiť chrbtom, no mesto to bude stáť viac ako doteraz. „Opodstatnenosť centra je neodškriepiteľná, nechceme pristúpiť k utlmeniu prípadne ukončeniu jeho činnosti. Financovanie je však zo strany štátu nastavené zle, preto budeme na budúci rok doplácať o 33-tisíc eur viac ako tento rok,“ objasnil prednosta Mestského úradu v Bojniciach Ľubomír Kutaš.
Napriek prísľubom sa niektoré centrá budúcnosti obávajú. „Naša vláda týmito zmenami odsúdila centrá voľného času na pomalý, ale neodvratne sa blížiaci zánik,“ myslí si riaditeľka CVČ Spektrum v Prievidzi Božena Gatialová.
Nový systém financovania považuje za nelogický. „Peniaze budú dostávať aj obce, ktoré nemajú žiadne zariadenie určené na mimoškolské voľnočasové aktivity, financie nie sú účelovo viazané, obec ich teda vôbec nemusí použiť pre deti a nemusí ich ani refinancovať do obce, kde dieťa chodí na záujmové aktivity,“ objasnila.
Doteraz, ak dieťa navštevovalo tri centrá voľného času, štát zaplatil každému z nich 192 eur. Po novom dostane na dané dieťa peniaze obec, v ktorej má trvalý pobyt. Výška príspevku bude podľa ministerstva školstva známa až po schválení štátneho rozpočtu na rok 2013. Gatialová však tvrdí, že suma klesne takmer o štvrtinu, „čo je pre seriózne fungujúce centrá voľného času likvidačné.“
Očakáva, že počet detí, ktoré budú navštevovať centrá, klesne, tým pádom budú musieť byť obmedzované aj aktivity či počet zamestnancov.
AKO BUDE FUNGOVAŤ FINANCOVANIE
- doteraz dostalo od štátu peniaze každé CVČ v závislosti od počtu detí, ktoré ho navštevujú
- pokiaľ jedno dieťa chodilo do troch centier, štát zaň zaplatil trikrát
- po novom obec dostane peniaze na každé dieťa od 5 do 15 rokov s trvalým pobytom na jej území
- tieto peniaze môže použiť na záujmové vzdelávanie
- každé dieťa bude môcť mať zarátané do zberu len jeden zriaďovateľ
- obec môže uhradiť záujmové vzdelávanie dieťaťa aj v prípade, že navštevuje centrum voľného času v inom meste
- peniaze od štátu nie sú účelovo viazané, teoreticky ich obec nemusí využiť na daný účel
(jar)