PRIEVIDZA. Na hornej Nitre sa už parná lokomotíva Ušatá stala legendou. Keď sa vydá na jazdu, vagóny, ktoré za sebou ťahá, sú plné cestujúcich a obdivne ju vždy sledujú aj ľudia popri trati.
Ušatá bude mať na budúci rok rovných osemdesiat. Je to teda babička, ktorá si po tisíckach najazdených kilometrov potrebuje oddýchnuť. Nie však natrvalo. Potrebuje totiž údržbu, aby nabrala nový dych.
Tri posledné jazdy
Nedávno sa Ušatá preháňala po trati z Prievidze do Nitrianskeho Pravna a uviedla sa aj na Mikuláša. Boli to jej takmer posledné jazdy. Príde ešte na oslavy storočnice trate z Prievidze do Handlovej a pred dlhšou prestávkou si v polovici apríla dá okružnú jazdu po strednom Slovensku. Z Prievidze pôjde do Hornej Štubne, ďalej do Zvolena, Banskej Bystrice, Diviak a späť do domovského depa v Prievidzi.
„V depe lokomotívu rozoberieme a dôkladne prezrieme. Takáto kontrola a servis sú potrebné po šiestich rokoch, ako začala opätovne jazdiť. Po tlakových skúškach uvidíme, čo s ňou bude ďalej. Vymeniť budeme musieť mnohé rúrky, potrebná bude aj renovácia kotla. Všetko je však závislé od peňazí. Len na materiál by sme potrebovali asi 10-tisíc eur,“ povedal Ján Lošonci z Prievidzského parostrojného spolku.
Lokomotíva Ušatá je jediná svojho druhu na Slovensku. Unikátna je aj tým, že je to prototyp, teda prvá mašina z tejto série, ktorá bola v roku 1933 vyrobená v pražskom závode ČKD.
Majú náhradníka
Sú viaceré akcie počas roka, či výročia tratí, na ktorých Ušatá nesmie chýbať. Aj tento rok viezla deti počas MDD do Vrútok, zúčastnila sa na pretekoch parných rušňov vo Zvolene, bola na stretnutí historických železničných vozidiel v Bratislave a navštívila aj Poľsko.
„Na budúci rok budú tieto podujatia bez Ušatej. Nahradí ju motorová lokomotíva, ktorá už tiež patrí k historickým mašinám. V súčasnosti prevádza parný rušeň na jeho cestách a vezie za sebou hasičský vozeň, keby náhodou do okolia odletela nejaká iskra. Našťastie sa už nič také nestáva,“ dodal Lošonci.
Zaujímavosti o Ušatej
- Pomenovanie Ušatá dostala lokomotíva vďaka usmerňovacím plechom dymu - ušiam.
- Rušeň s označením 464.001 vyrobili v roku 1933, z pravidelnej prevádzky ho vyradili v roku 1977 v rušňovom depe v Českej Lípe. Odstavený bol na koľaj miestneho šrotoviska a čakal na zošrotovanie.
- V osemdesiatych rokoch si ho však vybrali do skanzenu v České Třebové, no projekt stroskotal. Rovnako sa nepodarilo dostať lokomotívu do Považského múzea. Odstavili ju v Bratislave.
- Ušatú si v roku 1993 v hlavnom meste všimli členovia Klubu priateľov železníc na hornej Nitre a rozhodli sa ju opraviť a spojazdniť.
- Do Prievidze dorazila v septembri 1995. Na jej oprave sa vystriedalo 34 ľudí a spolu odrobili asi 15-tisíc hodín.
- Renovácia trvala až dvanásť rokov. Prvá skúšobná a úspešná jazda sa uskutočnila 5. augusta 2007 z Prievidze do Ludaníc.
Prievidzský parostrojný spolok