PRIEVIDZA. Na hornej Nitre sa uskutočnil zaujímavý projekt, ktorého cieľom bolo dokázať prítomnosť kuvika v regióne. Tomuto druhu sa venovalo veľa pozornosti aj v minulosti, no za posledné roky sa nepodarilo jeho výskyt v okrese potvrdiť. Zdá sa teda, že kuvik z okolia Prievidze definitívne vymizol.
Akustický monitoring
Cieľom ochrany dravcov je poskytnúť celkový a aktuálny obraz o viacerých druhoch dravcov a sov na celom území Slovenska, a to aj za pomoci najnovších výskumných metód. Napríklad v roku 2011 pracovnej skupine zameranej na kuvika sa po prvýkrát na území Slovenska podarilo vysielačkou označiť a sledovať kuvika. Ďalšou modernou metódou je aj akustický monitoring. A práve ten bol použitý aj u nás.
Nahrávanie nočných zvukov sa sústredilo do všetkých vhodných lokalít, napríklad v blízkosti poľnohospodárskych objektov, na vyvýšené miesta a na stromy, niekedy do výšky desať a dvadsať metrov. Nahrávač je chránený špeciálnym krytom proti poveternostným vplyvom a vďaka maskovaniu neruší okolie.
Jeho dosah je okolo 1,5 kilometra, ale zachytí sa zvuk až do vzdialenosti 5 kilometrov v smere nahrávania. Záznamy bývajú 12-hodinové tak, aby bolo zachytené večerné aj ranné šero. Nahrávky sa neskôr spracujú a podrobne skúmajú vo vizuálnom programe, kde sa graficky zobrazia hlasové prejavy sov.
Treba vhodné podmienky
Každý druh sovy má svoje jedinečné zobrazenie, a preto sa dajú spoľahlivo rozoznať. Nahrávalo sa vo vybraných lokalitách týchto miest a obcí: Solka, Pravenec, Poluvsie, Nedožery-Brezany, Lazany, Kúty, Prievidza, Bojnice, Opatovce nad Nitrou, Sebedražie, Koš a Lehota pod Vtáčnikom.
Na nahrávanie musia byť vhodné podmienky - bezvetrie a nesmie mrholiť či pršať, čo je v jesennom období dosť náročné. Limitujúca je aj otázka financovania.
Zariadenie bolo k dispozícii až v máji, a tak sa sústredilo nahrávanie na jesenné obdobie. V našom okrese bolo na kuvika použité vôbec po prvýkrát a pokiaľ bude projekt pokračovať, výskum sa zopakuje aj počas marca a apríla, kedy sú výsledky najpreukázateľnejšie. Takisto sa rozšíri aj o nové lokality, s prihliadnutím na historický výskyt kuvika.
Kuvikov ubúda
V Európe ubudlo veľa pôvodných populácií kuvika, u nás je zatiaľ relatívne početný, ale taktiež ohrozený a málo sa o ňom vie. Preto bol organizáciou vyhlásený za prioritný druh v roku 2012 spolu s orlom kráľovským. Dnes už si ťažko predstaviť, že v našom okrese bol tak rozšírený a hojný, ako je podnes v Grécku.
Kuvik je opradený poverami, čo svedčí o tom, že ho ľudia kedysi veľmi dobre poznali. Tradovalo sa, že keď niekto počul, ako sa kuvik ozýva, znamenalo to, že sa má stať niečo zlé. Kuvik je pritom malá sova veľkosti drozda, loví aj cez deň a to hlavne v hniezdnom období. Živí sa hlodavcami, ale obľubuje aj hmyz. Dnes sa vyskytuje zväčša v starých a schátraných budovách bývalých poľnohospodárskych družstiev a často mizne pre ich modernizáciu.
Najdôležitejším pre jeho výskyt je však členité územie, teda biotopy s dostatkom hniezdnych príležitostí, pestrej potravy, povaly budov, dutiny starých stromov, staré parky a sady a čo najmenší vplyv civilizácie. Chemizácia môže oslabovať škrupiny vajec hniezdiacich dravcov a sov, prečo v minulosti prakticky zanikli viaceré ich populácie.
Autor: Branislav Beniska