PRIEVIDZA. Stalo sa už tradíciou, že Hornonitrianske múzeum v Prievidzi vždy pred záverom roka pripraví výstavu venovanú Vianociam. Inak to nie je ani tento rok.
Na rozdiel od minulosti však tentoraz netvoria expozíciu žiadne typicky vianočné predmety, ale hračky, ktoré deti pod vianočným stromčeky vždy potešia najviac.
Raketa ako lopár
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi má vo svojich zbierkových fondoch aj hračky. Práve z nich bola zostavená výstava určená pre malých i veľkých návštevníkov.
Hračky v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi sú aj z doby bronzovej
Pozrite si fotogalériu >>
Niektoré prezentované hračky sú mimoriadne vzácne, pretože ich vek je úctyhodný.
„Medzi najstaršie hračky zo zbierok múzea patria kolieska a guľôčky z doby bronzovej, ktorých prvotný kultový význam bol potlačený funkciou hračky. Autentické postavenie hračky mala hracia kocka zo 14. až 15. storočia, ktorá sa našla na Vyšehrade,“ prezradila Jaroslava Kupčoková z Hornonitrianskeho múzea.
Archeologickými vykopávkami sú na Slovensku doložené viaceré hry podobné mlynu a dáme, ktoré sú múzejníkmi zaraďované do kategórie hier umu a zmyslov.
Kupčoková pripomína, že spoločenské a športové hry rôzneho charakteru neboli a nie sú len výsadou detí, ale patria tiež k zábavkám dospelých.
„Od staroveku si nimi krátili dlhú chvíľu hlavne vyššie spoločenské vrstvy, ale napríklad aj vojaci a neskôr študenti odlúčení od rodín. V širokej škále spoločenských hier sú na výstave nielen také, čo pretrvali do dnešných čias, ale i tie, čo už zanikli, alebo sa pretransformovali do iných. Milovníkov športových hier určite zaujme raketa, ktorou predchádzajúce generácie učili deti hrať tenis. Niektorí si ju možno pomýlia s lopárom,“ upozornila Kupčoková.
Motívy zvieratiek
Súčasťou expozície sú aj hrkálky, teda prvé hračky, ktoré dieťa vníma aj vďaka tomu, že vydávajú zvuk. Návštevníci si môžu pozrieť praveké keramické hrkálky maďarovskej kultúry zo staršej doby bronzovej, ale aj ľudové drevené hrkálky. Zaujímavá je aj takzvaná bábika, teda hrkálka s guľôčkami, ktorej vznik sa datuje najneskôr do 18. storočia.
Bábiky, teda najobľúbenejšie hračky dievčat a vojačikovia, s ktorými sa zas hrávajú chlapci, majú na výstave zastúpenie predmetmi už od 19. storočia.
„Z tohto obdobia pochádzajú tiež drevené pohyblivé hady. Motívy zvieratiek a vtáčikov patria medzi najžiadanejšie, a tak majú zastúpenie vo výrobkoch tradičnej i súčasnej kultúry,“ zdôraznila Kupčoková.
Na výstave majú zastúpenie aj imitácie bytového zariadenia, napríklad malý nábytok, ale tiež bábky na hranie divadla. V múzeu však nechýbajú ani hračky z 20. storočia, ktoré sú mnohým dospelým ešte veľmi dobre známe.
Výstava venovaná hračkám je prístupná pre verejnosť do 7. januára.