BOJNICE. Vývoj chrípkových ochorení v Prievidzskom okrese je v posledných týždňoch na úrovni očakávaného výskytu.
„Jedná sa o sporadické ochorenia, ktorých počet je porovnateľný s minulým rokom,“ informovala Klára Minčíková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Prievidza so sídlom v Bojniciach.
Vírusy podliehajú zmenám
Napriek tomu, že väčšina ľudí u nás odmieta očkovanie proti chrípke, podľa Minčíkovej je stále najefektívnejším preventívnym opatrením proti tomuto ochoreniu.
„Každoročne ho treba opakovať, pretože sa môžu objaviť nové antigénne štruktúry vírusov. Hladina protilátok, ktorá sa vytvorí o desať až štrnásť dní po očkovaní, časom klesá a po pol roku môže byť príliš nízka na to, aby poskytla ochranu aj na nasledujúci rok,“ vysvetlila Minčíková a doplnila: „Chrípkové vírusy neustále podliehajú zmenám a imunita získaná po predchádzajúcej chrípkovej infekcii, alebo po očkovaní v uplynulom roku, nemusí chrániť pred zmenenými chrípkovými vírusmi.“
Očkovanie proti chrípke by sa malo vykonať na začiatku chrípkovej sezóny, teda v októbri a novembri. Užitočné podľa odborníkov je však aj zaočkovanie v decembri či v neskoršom období.
Osemdesiat až deväťdesiat percent zaočkovaných ľudí sa podľa Minčíkovej podarí ochrániť pred chrípkou alebo dosiahnuť jej miernejší priebeh bez komplikácií. Takéto ochranné očkovanie však nechráni pred ochoreniami dýchacích ciest spôsobenými inými vírusmi a baktériami.
„Zaočkovať by sa mali dať hlavne deti, seniori nad šesťdesiat rokov, chronicky chorí pacienti, obyvatelia ústavov sociálnej starostlivosti, zdravotnícki pracovníci, učitelia a ľudia vystavení vysokému pracovnému nasadeniu,“ zdôraznila Minčíková.
Chorý má zostať doma
Nielen očkovanie, ale aj správna životospráva, teda dostatok spánku, menej stresov, pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu v každom ročnom období a vhodné oblečenie sú dobrou prevenciou proti chrípke.
Vhodné je tiež konzumovať stravu bohatú na vitamíny, vetrať miestnosti, kde sa zdržuje viac ľudí, umývať si ruky teplou vodou a mydlom či vyhadzovať jednorazové papierové vreckovky okamžite po ich použití do koša.
„Pokiaľ už niekto ochorie, mal by zostať v domácom prostredí a neohrozovať ľudí v práci alebo v škole. Ak sa u pacienta objavia komplikácie, mal by byť hospitalizovaný v nemocnici,“ dodala Minčíková.
CHRÍPKOVÉ EPIDÉMIE
Počas každej chrípkovej sezóny očakávajú odborníci zväčša dve vlny nárastu ochorení na úroveň epidémie. Prvá vlna sa objavuje koncom decembra, druhá vo februári až v marci. Nie je to však pravidlo. Boli aj roky bez epidémie, naposledy v roku 2002, predtým ešte v rokoch 1987 a 1988.
(mak)