HANDLOVÁ. Komorné prostredie novootvorenej Karpaty Art Gallery sa stalo miestom oslavy a stretnutia Hornonitranov. Všetkých, ktorí majú vzťah k baníckemu regiónu, územiu so svojráznou slovensko-nemeckou kultúrou. Tou, ktorú spoločne vytvárali stáročia pôvodní starousadlíci a neskôr dotvárali prisťahovalci.
Vodou z prameňov rieky Nitra a z riečky Handlovka, poslali primátor mesta Handlová Rudolf Podoba a riaditeľka Hornonitrianskeho múzea Iveta Gécziová na vianočný trh k slovenským čitateľom knihu historických povestí Čierne zlato - zlato perom písané a perom ilustrované.
Spomienky odchádzajú s ľuďmi
Obsahuje tucet zaujímavo spracovaných historických povestí zo zabudnutého pokladu hornej Nitry, vzrušujúcich príbehov z Handlovskej doliny, neobyčajných rozprávaní o Handlovej a šiestich obcich tohto regiónu.
„Možno to všetko, čo som ti povedal, raz napíšeš, lebo inak sa na to zabudne. Pretože spomienky nezostávajú, tie odchádzajú s ľuďmi.“ Tak zapísal svoje prvé slová vo svojej práve vychádzajúcej knihe známy slovenský kunsthistorik, lokálpatriot, scenárista, dramatik a redaktor Jozefa Lenhart (62).
Narodil sa v rodine uznávaného slovenského rezbára, majstra ľudovej umeleckej výroby, vynikajúceho rozprávača Jozefa Lenharta z Jalovca, ktorého životná púť sa skončila v polovici augusta 2010 vo veku dožitých 90 rokov.
Knihu v jej podtitule autor nazval aj rodinná. Rozpráva prostredníctvom dvanástich originálnych, nezvyčajných, často aj dobrodružných príbehov o dianí na hornej Nitre, v údolí pod prameňom rieky Nitry pod kopcom Reváň.
Osudy ľudí
Nechýbajú v nej povesti o kraji s pravekým osídlením, svojráznou kultúrou miešanou a ovplyvnenou stredovekými nemeckými kolonistami so slovanskými usadlíkmi. Skrátka, osudy ľudí, ktorí na tomto území stáročia žili.
Spoločné pomenovanie Hornonitrie či horná Nitra zaviedol v dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia miestny filantrop a múzejník Martin Falešník. Toto výnimočné a kultúrne výrazné územie, sa rozliehalo medzi temnými lesmi a malebnými vysokými sopečnými pohoriami Vtáčnika, Veľkého a Malého Griča až k Žiarskym vrchom. Dnes ho tvoria malé obce, historické mestečká a mestá, kde obyvateľstvo regiónu spolunažívalo, hospodárilo či rozvíjalo remeselnú výrobu a priemysel.
Dokonalý nervový systém
Lenhartova kniha historických povestí Čierne zlato, približuje čitateľovi medzníky, ktoré ovplyvnili dianie v handlovskej, pravňanskej, rudnianskej, vestenickej a nováckej doline, ktoré ležia na tomto území. Reálne a kľúčové dramatické historické udalosti, osudy ľudí, kristianizácia, útoky husitov, turecké boje, desaťročia reformných rokov. Tento malý výpočet vo svojich spomienkach v historických súvislostiach zanecháva autor nasledujúcim generáciám.
Osobitnú pozornosť autor venoval Handlovskej doline s dokonalým nervovým systémom. Život v údolí riečky Handlovky, prameniacej pod vrchmi Veľkého a Malého Griča autora priviedol k napísaniu množstva zabudnutých príbehov.
Čierne zlato
„O mne je známe, že som maximalista, aj preto kusom čierneho zlata som sa pokúsil rozžiariť a zapáliť srdcia všetkých rodákov. Aby si uvedomili, po akom bohatstve šliapu, o čo sa ochudobňujú a ako ich cudzí obraz sveta zabíja. Najkrajšie na písaní v mojom prípade bolo príbehy dokázať spracovať,“ vysvetlil autor knihy Lenhart. „Pri písaní som si musel veľa informácií z minulosti naštudovať. Spracoval som dvanásť povestí, presne toľko, koľko je mesiacov v kalendárnom roku,“ doplnil.
Nová knižná publikácia vzácne spojila dvoch rodákov z handlovskej doliny. Joža Lenharta, ktorý spomienky písal a perom tvoril slová a druhý maliar Rudo Cigánik krásu písaného slova pretvoril do dvanástich kresieb a 36 doplnkových ilustrovaných obrazov. Tak, ako autor originálnych ilustrácií vníma hornú Nitru, jej prírodu, ľudí, zákutia a svoj vzťah k rodisku, to isté objaví čitateľ v práve vydanej knihe povestí.