PRIEVIDZA. Napriek tomu, že už takmer štyri roky platíme na Slovensku spoločnou európskou menou euro, predsa mnohí stále ceny prepočítavajú na koruny. Koruny nevymizli ani zo zaužívaných slovných spojení, takže stále hovoríme, že v peňaženke nemáme ako korunu, alebo že niektorí by si dali pre korunu aj do kolena vŕtať.
Nemôžeme sa čudovať, že koruna je v nás akoby zakorenená. Táto mena u nás platila dlhé desiatky rokov. Dokumentuje to aj výstava s názvom Nie je koruna ako koruna, ktorá je prístupná v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi.
Reforma ľudí šokovala
História koruny na našom území siaha ešte do polovice 19. storočia, keď v Rakúsko–Uhorsku vládol František Jozef I. Práve on schválil zákony o používaní koruny ako platobného prostriedku.
Keď sa monarchia rozpadla a vzniklo Československo, štátnici sa rozhodovali, ako sa bude volať jeho mena. Uvažovali o franku aj sokolovi, no vyhrala koruna.
Prvé československé štátovky boli vydané v roku 1919, no napádali ich falšovatelia, preto bola o sedem rokov vydaná ich druhá emisia.
Koruny platili aj za čias Slovenského štátu, po vojne bola zavedená koruna československá. V roku 1953 sa uskutočnila menová reforma. Peniaze sa menili 5:1 alebo 50:1 a preratúvali sa aj vklady.
„Reforma znamenala pre ľudí silný psychický šok spojený s pocitom hlbokej krivdy,“ pripomenula numizmatička z Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi a zároveň autorka výstavy Anna Čechová.
Niektoré platidlá ocenili
Expozícia pozostáva prevažne z mincí a papierových platidiel, ktoré ma vo svojom fonde múzeum. Niektoré exempláre sú však zapožičané od zberateľov.
Hodnota mnohých bankoviek a mincí sa rokmi zvýšila. Čím ich je menej zachovaných, tým sú vzácnejšie.
„Napríklad vystavená papierová stovka z roku 1919 mala v roku 2000 hodnotu 12-tisíc korún. Vážime si však aj ďalšie platidlá z našej zbierky. Napríklad tisícka z roku 1934 bola medzinárodne ocenená ako bankovka roka. To isté platí aj o dvadsiatke z osemdesiatych rokov, ktorú si mnohí ľudia ešte pamätajú. Vytvoril ju výtvarne Albín Brunovský a tiež bola ocenená,“ prezradila Čechová.
Hodnota niektorých platidiel podľa nej rokmi výrazne narástla. Ako príklad môže poslúžiť päťhalierová minca z roku 1924. Jej súčasná cena je asi 180-tisíc českých korún.
Výstava Nie je koruna ako koruna, na ktorej sú aj mince a bankovky, ktoré ešte v roku 2008 platili na Slovensku, je prístupná v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi do 26. novembra.