Christoph Bergner zavítal do handlovského Domu stretávania, v ktorom je aj malé múzeum histórie mesta.
HANDLOVÁ. Ďalšiu podporu nemeckej vlády Karpatskonemeckému spolku na Slovensku prisľúbil v Handlovej parlamentný štátny sekretár ministerstva vnútra a splnomocnenec vlády Nemeckej spolkovej republiky pre otázky vysťahovalcov a národnostných menšín Christoph Bergner.
Počas svojej návštevy na Slovensku prišiel aj do Handlovej, kde žije početná nemecká menšina. Vyzdvihol činnosť spolku v záujme udržiavania a rozvíjania kultúrnych tradícií pomerne veľkej nemeckej menšiny na Slovensku.
„Spolok je zároveň mostom spolupráce na širšej báze medzi Slovákmi a Nemcami,“ zdôraznil Bergner.
Písali históriu mesta
V Handlovej zavítal do Domu stretávania, ktorý slúži nielen na stretnutia členov, ale je tam aj malé múzeum histórie Handlovej, pôvodne Krikerhau.
„V minulých storočiach ju totiž vo veľkej miere písali práve nemeckí osadníci. Nemeckí banskí odborníci stáli pred viac ako storočím aj na počiatku priemyselnej ťažby uhlia v Handlovej,“ uviedla predsedníčka tunajšieho Karpatskonemeckého spolku Hildegarda Radovská.
Dom stretávania zriadili v roku 1994 v klasickom poschodovom dome, kde do konca vojny žila jedna nemecká rodina. Zrenovovali ho a zhromaždili v ňom všetky pamiatky, ktoré dokumentujú život karpatských Nemcov v Handlovej. Nechýbajú ukážky zariadenia domácností, kroje, remeselnícke nástroje, ale ani písomné dokumenty, staré fotografie a podobne. Stretávajú sa tam aj členky speváckeho zboru Gr�nwald, ktorý vzácnej návšteve zaspieval niekoľko zachovaných pôvodných piesní zo svojho repertoáru.
Podporujú aj výmenné stáže
Pomoc nemeckej vlády si veľmi cení aj predseda Karpatskonemeckého spolku Anton Oswald. Návštevu štátneho splnomocnenca nemeckej vlády považuje za veľmi významnú aj preto, že potvrdil podporu spolku.
„Financuje ho síce ministerstvo kultúry respektíve Úrad vlády, čo je takisto nezanedbateľné, lenže tieto peniaze nemôže spolok použiť na pokrytie prevádzkových nákladov podobných domov stretávania ako v Handlovej,“ vysvetlil Oswald.
Hoci členovia spolku, dobrovoľníci, často aj za pomoci rodákov žijúcich mimo Slovenska dokážu urobiť veľa práce, na chod zariadení vo veľkej miere prispieva nemecká vláda. Popritom podporuje aj viaceré kultúrne podujatia, ale aj výmenné stáže mladých ľudí a ich vzdelávanie.