Nový termín pojednávania so štyrmi obvinenými v prípade banského nešťastia ešte známy nie je.
NOVÁKY. Jedným z čiernych dní baníctva na hornej Nitre je 16. november 2006. V tento deň došlo v podzemí k závalu, ktorý si vyžiadal životy štyroch baníkov.
Polícia v súvislosti s týmto nešťastím obvinila štvoricu riadiacich pracovníkov Hornonitrianskych baní. Súd s nimi mal začať začiatkom septembra tohto roku, pre zdravotné problémy advokáta bolo pojednávanie odročené na neurčito.
Komisia zistila porušenie predpisov
Mŕtvi baníci Pavol Papaj, Vladimír Ondrejka, Jozef Néčey a Milan Zrnek mali od 32 do 45 rokov, boli ženatí a mali deti. V čase závalu boli v bani aj ďalší ľudia, tým sa však podarilo ujsť. Po závale nasledovala záchranná akcia, avšak po päťdesiatich piatich hodinách zhasla nádej, že by niekto zo štvorice mužov mohol prežiť. Ich telá hľadali ešte dlhé mesiace, preto o ich vyhlásení za mŕtvych musel rozhodnúť súd.
Materiálne škody odhadli na minimálne 6,6 milióna eur. Závalom sa zaoberala vyšetrovacia komisia, ktorá na jeseň 2007 zverejnila záverečnú správu. Podľa nej boli hlavnou príčinou závalu v bani viaceré nepriaznivé geologické faktory. Komisia zistila aj jedenásť porušení bezpečnostných predpisov zo strany Hornonitrianskych baní, okrem iného bane nevykonali dva predpísané vrty.
Podľa záverov komisie sa však nedalo zistiť, či by dodržanie predpisov zabránilo tragédii. Banský úrad udelil baniam pokutu 33 194 eur. Manželky a deti mŕtvych baníkov dostali od vlády odškodné.
Súd stále nezačal
V súvislosti s týmto nešťastím sú Karol D., Jozef H., Dalibor R. a Stanislav V. obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia, hrozí im až desaťročné väzenie.
Súd s nimi mal začať začiatkom septembra. Pre infarkt obhajcu štvorice obvinených mužov Pavla Zajaca sa však pojednávanie nezačalo. Samosudca Okresného súdu v Prievidzi ho odročil na neurčito.
Na pojednávanie 5. septembra prišli aj vdovy po baníkoch. „Dopadlo to tak, ako to dopadlo, ale nevzdávame sa, ideme ďalej. Či rok, či dva, či tri, máme čas. Muža mi to nevráti, ale neprestávame veriť a bojujeme ďalej," povedala vdova Miroslava Ondrejková.
„Termín nového pojednávania zatiaľ vytýčený nie je. Ale máme informácie, že advokát je už práceschopný,“ informovala vyššia súdna úradníčka Krajského súdu v Trenčíne Jana Šinková. Dodala, že už v najbližších dňoch bude prípad predložený sudcovi na ďalšie konanie a ten rozhodne o ďalšom postupe, prípadne vytýči termín pojednávania.
Chronológia tragických udalostí v Bani Nováky z roku 2006
16. novembra 2006 - V Bani Nováky zavalilo o 7.45 h. štyroch baníkov. K závalu došlo na stenovom porube 7. ťažobného úseku.
17. novembra 2006 - Objavili prvú obeť baníckeho nešťastia, neúplné časti tela, pravdepodobne končatiny jedného zo zavalených baníkov. Vzorky z končatín baníka, ktoré našli, zaslali spolu so vzorkami príbuzných všetkých nezvestných baníkov do Kriminalisticko-expertízneho ústavu v Bratislave.
18. novembra 2006 - Záchranári našli v Bani Nováky ďalšie zvyšky tela. Bol identifikovaný trup bez panvovej časti, ruka a zvyšky hlavy. Neumožnili však identifikovať osobu.
- Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek zverejnil na improvizovanej tlačovej konferencii mená postihnutých baníkov, ktorých zavalilo v Bani Nováky. Boli nimi: vtedy 41-ročný Pavol Pápay, 32-ročný Vladimír Ondrejka, 41-ročný Jozef Nečey a 40-ročný Milan Zrnek.
20. novembra 2006 - Komisia Obvodného banského úradu (OBÚ) v Prievidzi začala v Bani Nováky vyšetrovať príčiny a súvislosti banského nešťastia.
- Rodiny štyroch baníkov, ktorí zahynuli v Bani Nováky, dostali odškodné. Výška odškodnenia sa mala pohybovať v stovkách tisícoch korún. Prvú sumu vedenie bane už vyplatilo rodine Jozefa Néčeya.
22. novembra 2006 - Polícia začala trestné stíhanie neznámeho páchateľa pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Úzko spolupracovala s vyšetrovacou komisiou Obvodného banského úradu v Prievidzi. Trestné oznámenie podal banský predák Marian Pastorek, vedúci kolektívu, ktorého úlohou bolo namontovať banskú hydraulickú výstuž a ďalšiu techniku do neskôr závalom postihnutého porubu. Pastorek uviedol, že členovia kolektívu upozorňovali na zložitú situáciu v porube, zvýšený prítok vody a aj rozbahnených hornín a odmietli v ňom ďalej pracovať.
30. novembra 2006 - V Oslanoch pochovali prvú známu obeť nešťastia v Bani Nováky - baníka Jozefa Néčeya.
12. decembra 2006 - Baníci v Novákoch pokračovali vo vzmáhaní závalu rozbahnených nadložných hornín. Našli aj časti tela, kus svalovej hmoty a časť bedrového kĺbu, pravdepodobne ďalšieho baníka. V podzemí zostali telá ďalších troch baníkov Vladimíra Ondrejku, Pavla Papaja a Milana Zrneka.
13. decembra 2006 - Vláda SR uvoľnila zo svojej rezervy spolu 9 miliónov Sk pre pozostalých, 3 manželky a 6 detí, po obetiach banského nešťastia. Nad rámec finančného odškodnenia vyplateného zamestnávateľom Hornonitrianskymi baňami Prievidza, a jednorazového odškodnenia vyplateného Sociálnou poisťovňou z úrazového poistenia dostala z rozpočtovej rezervy slovenskej vlády každá manželka a každé dieťa 1 milión Sk.
3. januára 2007 - Pri vyšetrovaní banskej tragédie v Bani Nováky pomáhali vyšetrovacej komisii Obvodného banského úradu v Prievidzi okrem slovenských aj poľskí a českí banskí experti. Išlo totiž o mimoriadne mohutný prieval rozbahnených nadložných hornín do banských diel v hĺbke približne 200 metrov, ktorý sa nezvyčajne prejavil až na povrchu. Preto sa vyšetrovacia komisia rozhodla prizvať viacerých domácich i zahraničných odborníkov z Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach, ale aj baníckej vysokej školy v Katoviciach a Akadémie vied Českej republiky.
11. januára 2007 - V siedmom ťažobnom úseku Bane Nováky začali raziť asi sto metrov dlhú prístupovú chodbu, ktorou sa chceli dostať až do blízkosti miesta veľkého prievalu rozbahnených nadložných hornín. Vyrazenie novej prístupovej chodby zvolili baníci ako najvhodnejšiu a najbezpečnejšiu alternatívu, ako sa dostať do stále ešte uzatvorenej, nepreskúmanej a závalom najviac postihnutej chodby stenového porubu, v ktorej zostali telá ostatných troch zo štyroch baníkov.
2. februára 2007 - Polícia ani za dva mesiace zatiaľ nezistila, komu patrili telesné pozostatky, ktoré záchranári našli v decembri v zasypanej chodbe. Polícia tvrdila, že na analýzu genetického materiálu potrebuje dlhší čas.
6. februára 2007 - Vdovy po štyroch baníkoch, ktorí zahynuli pri nešťastí v Bani Nováky, sa stretli v Prievidzi s predstaviteľmi vedenia Hornonitrianskych baní a odborov. Stretnutie iniciovali vdovy, lebo pociťovali nedostatok informácií. Z bane totiž doteraz vyslobodili iba telo jediného baníka, telá ďalších troch sa záchranárom stále nepodarilo nájsť.
27. februára 2007 - Okresný súd v Prievidzi vyhlásil za mŕtvych dvoch baníkov Pavla Papaja a Vladimíra Ondrejku, ktorých telá stále nenašli po mohutnom prievale rozbahneného nadložia v Bani Nováky.
8. marca 2007 - Okresný súd v Prievidzi vyhlásil za mŕtveho aj 43-ročného Milana Zrneka, posledného z troch nezvestných baníkov.
17. marca 2007 - V obci Závada pod Čiernym vrchom, okres Bánovce nad Bebravou pochovali telesné pozostatky baníka Milana Zrneka, ktoré identifikovali pomocou analýzy vzoriek DNA.
2. mája 2007 - V Bani Nováky na základe povolenia Obvodného banského úradu v Prievidzi obnovili práce na razení prístupovej chodby smerujúcej k štôlni, ktorú najviac postihol tragický prieval rozbahnených nadložných ílov. V zavalených priestoroch pátrali po telesných pozostatkoch ešte dvoch baníkov, ktorých zatiaľ nenašli.
30. mája 2007 - Odborová organizácia v Bani Nováky potvrdila, že dostala odborný posudok od geológov o príčinách tragického prievalu rozbahnených nadložných hornín, pri ktorom zahynuli štyria baníci.
20. júla 2007 - Banskí záchranári sa po niekoľkomesačných prípravách prerazili do banskej chodby najviac postihnutej tragickým prievalom rozbahnených nadložných ílov v siedmom ťažobnom poli Bane Nováky.
10. augusta 2007 - Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek na stretnutí s vdovami po mŕtvych baníkoch oznámil, že zriadi osobitnú nezávislú komisiu, ktorá preverí postup vyšetrovania. Vdovy vyjadrili obavy o objektívne vyšetrovanie príčin tragédie.
13. augusta 2007 - V siedmom ťažobnom poli Bane Nováky začali so sanáciou banskej chodby najviac postihnutej mohutným prievalom.
26. októbra 2007 - Predseda Obvodného banského úradu v Prievidzi Bohuš Sliacky zverejnil za účasti ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka závery takmer rok trvajúceho vyšetrovania banskej tragédie. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Petra Čičmanca vyšetrovacia komisia nezistila také nedostatky, ktoré by boli v príčinnej súvislosti s tragickým prievalom v Bani Nováky.
- Minister hospodárstva SR Ľubomír Jahnátek v Bani Nováky oznámil, že v súvislosti s prievalom rozbahnených nadložných hornín bol porušený zákon a približne 10 predpisov. Konštatoval to krátko po tom, čo predseda OBÚ Bohuš Sliacky za účasti ministra hospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka zverejnil závery takmer rok trvajúceho vyšetrovania.
20. novembra 2007 - Možnou príčinou vzniku tragického prievalu rozbahnených nadložných hornín bol starý geologický vrt, o existencii ktorého pri zakladaní stenového porubu baníci nevedeli, uviedol vo svojom odbornom posudku popredný slovenský odborník na podzemné práce a výstavbu podzemných diel Marián Krčík z Bojníc. Posudok bol súčasťou aj záverečnej správy z vyšetrovania tejto mimoriadnej udalosti, ktorú vypracovala vyšetrovacia komisia Obvodného banského úradu v Prievidzi. Jej predseda potvrdil, že odborníci zo Slovenska, Českej republiky a Poľska sa zhodli iba na tom, že „hlavnou príčinou prievalu boli viaceré nepriaznivé geologické faktory pôsobiace v priamom nadloží uhoľného sloja, ako aj vo vyššom nadloží". Nezjednotili sa však v tom, čo spôsobilo porušenie približne 30 metrov hrubej ílovej vrstvy, ktorá mala a pri susedných poruboch aj bránila prieniku podzemných vody zo značne zvodnenej detriticko-vulkanickej formácie nad touto vrstvou. Komisia pripustila aj možnosť existencie v mapách nezaznamenaného vrtu. O jeho existencii však nezistila žiadne údaje.
December 2007 - Avizovanú pokutu jeden milión korún udelil Obvodný banský úrad Prievidza akciovej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza v súvislosti s tragickým prievalom rozbahnených nadložných hornín.
2. februára 2008 - Telesné pozostatky niektorého z dvoch mŕtvych baníkov našli baníci v Bani Nováky pri sanácii chodby najviac postihnutej prievalom zvodnených nadložných hornín. Pretože išlo iba o časť tela a nebolo možné identifikovať, či išlo o dosiaľ nenájdeného Vladimíra Ondrejku alebo Pavla Pápaya, nález poslali na expertízu DNA.
3. februára 2008 - Po náleze niekoľkých častí telesných pozostatkov objavili v zavalenej chodbe v 7. ťažobnom úseku Bane Nováky aj celé telo jedného z dvoch hľadaných mŕtvych baníkov. Keďže od tragického prievalu rozbahneného nadložia, pri ktorom zahynuli štyria baníci, ubehlo už takmer 14 mesiacov, nebolo možné identifikovať komu telo patrilo.
27. júna 2008 - Policajný vyšetrovateľ obvinil štyroch riadiacich pracovníkov Hornonitrianskych baní Prievidza z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým zosuvom pôdy v bani Nováky v novembri 2006. Prievidzský vyšetrovateľ stíhal obvinených Karola D., Jozefa H., Stanislava V. a Dalibora R. na slobode.
9. novembra 2010 - Predseda Obvodného banského úradu v Prievidzi Bohuš Sliacky potvrdil, že vyšetrovanie sa už skončilo v prípade nešťastia v bani. Špeciálna vyšetrovacia komisia určila ako príčinu nešťastia nepriaznivé geologické faktory, ale i niekoľko porušení predpisov.
7. apríla 2011 - V súvislosti s banským nešťastím v Bani Nováky v roku 2006 bola na Okresnom súde v Prievidzi podaná žaloba na štyri osoby. Štvorica bola obvinená z prečinu všeobecného ohrozenia.
5. septembra 2012 - Samosudca Okresného súdu v Prievidzi Pavol Bielik odložil na neurčito hlavné pojednávanie v kauze tragického prievalu rozbahnených nadložných hornín v novembri 2006 v Bani Nováky, pri ktorom zahynuli štyria baníci. Dôvodom odročenia súdneho pojednávania, vytýčeného na tri dni, je infarkt Pavla Zajaca, obhajcu štyroch obžalovaných pracovníkov akciovej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza. Infarkt dostal 4. septembra 2012. Kancelária obhajcu o tom sudcu informovala iba 45 minút pre začiatkom pojednávania.
TASR