BOJNICE. Náklady na projekty, ktoré plánujú Kúpele Bojnice, odhaduje ich riaditeľ Slavomír Eliaš na 150 miliónov eur. Výstavba nových liečebných domov má zvýšiť kapacitu kúpeľov z 900 na 1800 až 2000 lôžok.
„Chceme zvýšiť zaujímavosť kúpeľov. Nové procedúry, nové prevádzky, bahenné kúpele ako samostatná prevádzka. Budeme vyberať také veci, ktoré budú prináležať kúpeľnej liečbe a zvýšia atraktivitu kúpeľov," priblížil plány Eliaš.
Druhým investičným zámerom je vybudovať akvapark v priestoroch kúpaliska Čajka. Podľa slov Eliaša by mal mať atraktívnosť porovnateľnú s najlepšími alebo najväčšími akvaparkmi na Slovensku.
„Ďalšou atrakciou v tomto priestore bude krytá lyžiarska dráha dlhá 400 metrov," ozrejmil investície v rámci kúpaliska Eliaš. Okrem dráhy a akvaparku plánuje riaditeľ kúpeľov vybudovať kongresové centrum a päť hotelov, ktoré budú mať kapacitu približne 300 lôžok.
Podľa Eliaša začiatok stavebných prác predpokladali už niekoľko rokov dozadu. "Problémom bola a stále je termálna voda, ktorá by sa mala dopraviť z prievidzského územia ležiaceho pod úrovňou morskej hladiny. Vrt, z ktorého sa táto voda čerpá, je na území Hornonitrianskych baní a doteraz sme sa nevedeli, bohužiaľ, napriek niekoľkým rokovaniam dohodnúť na spoločnom odbere vody z tohto termálneho priestoru," dodal Eliaš.
Hornonitrianske bane Prievidza sa ohľadom dotknutého vrtu vyjadrili, že sa nachádza v chránenom ložiskovom území a zároveň v dobývacom priestore Nováky I., určeného na dobývanie hnedého uhlia. Inštalovaná technológia je vlastníctvom Hornonitrianskych baní.
„Hornonitrianske bane Prievidza majú všetky potrebné povolenia od príslušných štátnych orgánov na využívanie vrtu. Rozvíjame vlastné zelené projekty, ktorými sami efektívne a racionálne využívame celý energetický a vodný potenciál vrtu. Geotermálnu vodu od roku 2002 využívame na vykurovanie podzemia ťažobného úseku Nováky a od sklonku roka 2010 aj na vykurovanie skleníkov na celoročné pestovanie rajčín. Technológia je v súlade so svetovými ekologickými trendmi, maximálne využiť obnoviteľné zdroje energie, medzi ktoré patrí aj geotermálna voda," doplnila tlačová hovorkyňa Hornonitrianskych baní Adriana Siváková.
Financie na plánované investície chcú bojnické kúpele čerpať predovšetkým zo svojich zdrojov, plánujú však aj podať žiadosť o finančnú dotáciu z Ministerstva financií SR. Investičné zámery boli predstavené aj na na nedávnom mimoriadnom Valnom zhromaždení Združenia pre rozvoj regiónu horná Nitra, ktoré sa konalo v Bojniciach.