KOŠ. Pozvanie senseia Miroslava Dzurika (3. dan) a Mariána Flimela (1. dan) prijali majstri karate Meibukan goju ryu z Okinawy Akihito Yagi (7. dan) a Akihiro Yagi (6. dan).
Súčasťou tréningu v duchu tradičného okinawského karate bola aj krátka prednáška o histórii a súčasnosti karate priamo od potomkov žiaka, ktorého učil samotný zakladateľ tohto umenia.
Dôraz kládli na skutočnosť, že okinawské karate vždy bolo a bude zamerané výlučne na obranu, a nie na útok, čomu sú podriadené aj jednotlivé techniky cvičenia a vedenia tréningového procesu.
Sensei Akihito Yagi zdôraznil, že nielen fyzická, ale aj technická zdatnosť je dôležitá, nemenej významnú úlohu však hrá i srdce karatistu, ktorý má svojím umením rozdávať hlavne dobro, vnútornú vyrovnanosť a pokoru. Laik si to však nesmie zamieňať so slabosťou, pretože okinawský karatista je silný aj fyzicky a nepozná strach z nepriateľa - pri nutnej obrane, ktorá býva intenzívnejšia ako útok, môže dôjsť aj k vážnemu zraneniu človeka.
Okinawské karate Meibukan sa už po stáročia nemení, všetky jeho princípy a techniky zostávajú nezmenené aj v súčasnom modernom svete.
„Keď budete denne správne cvičiť niekoľkokrát katu sanchin (pozn. dýchacie cvičenie spojené so striedaním napätia a uvoľnenia), nebudete nikdy chorý,“ povedal sensei Akihyto Yagi, ktorému to rozprával jeho starý otec sensei Meitoku Yagi. Ten aktívne cvičil karate ešte vo veku 90 rokov.
Japonskí hostia počas svojej návštevy v Koši skúsili aj golf. Na greene domáceho golfového klubu Agama sa však v úlohe žiakov ocitli oni – ich „senseiom“ sa stala majsterka klubu Ema Dzuriková (rovnako karatistka, je držiteľkou druhého kyu). Neobišli ani Tatry, kde absolvovali výlet na Lomnické sedlo.
Zľava Miroslav Dzurik (3. dan), Václav Šimek z Českej republiky (6. dan) a hostia z Okinawy Akihito Yagi (7. dan), Akihiro Yagi (6. dan). FOTO: GK AGAMA