HANDLOVÁ. Skvost železničných tratí Slovenska. Aj tak niektorí obdivovatelia označujú železničnú trať Handlová - Horná Štubňa, ktorá minulý rok oslavovala 80. výročie svojho otvorenia. Ide o úsek železnice, ktorý bol v medzivojnovom období stavebne aj technicky najnáročnejší zo všetkých tratí vybudovaných na území Slovenska.
Trať pomohla zamestnanosti
Stavba celého železničného spojenia na trati Handlová Horná Štubňa sa začala ešte v novembri 1927.
„Už počas jeho výstavby sa stal tento úsek dôležitým pre našich obyvateľov. Budovanie trate zabezpečilo prácu pre 4200 nezamestnaných, z ktorých veľké percento tvorili práve naši ľudia," priblížil históriu trate starosta Hornej Štubne Ondrej Piški.
Železničné prepojenie hornej Nitry a Turca tak podľa jeho slov významne prispelo k riešeniu rozvoja priemyslu.
„Handlovské uhlie sa mohlo dostať ku svojim zákazníkom a naša najväčšia železničná stanica, ktorých máme ako jedna z mála obcí až tri, sa stala dôležitým dopravným uzlom," podotkol.
Cestujú aj za oddychom
Celý úsek 18,6 kilometra dlhej náročnej horskej trate prechádza hornatým terénom Západných Karpát. Trať vychádzajúca zo stanice Handlová, až do cieľovej stanice Horná Štubňa prekonáva výškový rozdiel 184 metrov. V úseku z Handlovej do Hornej Štubne prechádza trať troma viaduktmi a piatimi tunelmi, ktoré sa nazývajú Hájnický, Pruhársky, Pekelský, Bralský, a Štubniansky.
Život na trati neutícha ani v súčasnosti. Ľudia ju podľa starostu využívajú nielen na cestovanie za prácou a do škôl, no v zime ňou cestujú aj lyžiari, ktorých nadchli rematské svahy. V lete ju vyhľadávajú hubári, ale i turisti, rekreanti a cyklisti.