Ojedinelý festival ochotníkov sa konal v Kanianke. Tunajší súbor má deväťdesiatročnú tradíciu.
KANIANKA. Vystúpením piatich divadelných súborov vyvrcholil v sobotu v Kanianke druhý ročník festivalu Stanislava Chrena, ojedinelej celoslovenskej súťažnej prehliadky seniorského divadla.
„Festival bol súčasťou podujatí v rámci Európskeho roka aktívneho starnutia a solidarity medzi generáciami, ktorý vyhlásila Európska komisia,“ povedala jedna z organizátoriek festivalu Katarína Súkeníková, pracovníčka Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi.
Festival nesie meno dlhoročného, neúnavného organizátora ochotníckeho života na Slovensku, viacerých divadelných prehliadok ochotníkov a tiež zakladateľa prvého seniorského divadla v Tisovci, Stanislava Chrena. Jeho meno nesie aj spoluorganizátor festivalu, miestny ochotnícky divadelný súbor.
Organizátori festivalu Viliam Kurbel (vľavo) a Katarína Súkenníková v rozhovore s predsedom poroty, teatrológom a dramatikom Mišom Kováčom - Adamovom. Foto: TASR
Ako prvá vystúpila s monodrámou Voda a mydlo od talianskeho dramatika Alda Nikolaja Viera Adamčová, členka Divadelného súboru ŠitkoKE z Košíc.
„Opäť nesklamala,“ konštatoval predseda poroty, popredný slovenský kultúrny a divadelný historik, teatrológ a dramatik Mišo Kováč Adamov. V prvom ročníku ju totiž vyhlásili za laureátku festivalu a tentoraz predviedla podobný výkon, pochválil ju predseda poroty. Veľmi si váži ochotníkov, ktorí už majú seniorský vek. Idú príkladom aj pre mladších.
Postupne sa v Kanianke v dvoch domoch kultúry predstavili členovia Divadelného súboru, ktorí si pripravili dve hry, Divadlo v Záhrade Štúdio Samorasty z Banskej Bystrice, divadelní ochotníci ČI-PR-CHA v Kremnici a Divadlo DINO z Hornej Stredy.
Úvodné predstavenie v prvý deň podujatia patrilo hosťom - členom Divadla Commedia z Popradu. Predstavili sa divadelnou hrou francúzskeho autora Reného Falleta Kapustnica, v úprave a réžii Vlada Benka.
Spoluorganizátorom festivalu bol domáci kaniansky ochotnícky divadelný súbor, ktorý takisto nesie meno Stanislava Chrena. Súbor má už viac ako 90-ročnú tradíciu a patrí medzi najstaršie ochotnícke kolektívy na Slovensku. Vznikol v obci Koš, ktorá však musela ustúpiť ťažbe uhlia.
„Väčšina obyvateľov sa približne pred dvadsiatimi piatimi rokmi presťahovala do Kanianky a tu sme na divadelné tradície nadviazali," povedal vedúci súboru Viliam Kurbel. Podľa neho polovica členiek a členov súboru je už v seniorskom veku, ale patria medzi najaktívnejších.
Súčasťou festivalu boli aj sprievodné podujatia. Výstavy divadelných plagátov a antikvariát, v ktorom si mohli návštevníci pozrieť aj zakúpiť divadelnú literatúru a hry. Uskutočnil sa aj odborný divadelný seminár medzigeneračné vzťahy.
Členky domáceho divadelného súboru si prezerajú vystavenú literatúru. Foto: TASR