NOVÁKY. Žiaci Spojenej školy v Novákoch absolvovali dvojdňovú historicko–geografickú exkurziu za pamiatkami južných Čiech. O výnimočnosti mnohých z nich svedčí fakt, že boli zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
„Našou prvou zastávkou bola perla južných Čiech mesto Český Krumlov. V spoločnosti vynikajúceho sprievodcu si žiaci vypočuli odborný výklad a pozreli historické námestie, malebné uličky a mestský hrad so záhradami. Zaujímavosťou mesta je chov medveďov v hradnej priekope a otočné hľadisko prírodného divadla v areáli hradu,“ informoval pedagóg a organizátor exkurzie Roman Steinhübl.
Ďalšou zastávkou bola dedinka Holešovice, ktorá je svojou pôvodnou zachovanou architektúrou vyhľadávaným miestom nielen turistov, ale aj filmárov.
„V Českých Budejoviciach sme chceli navštíviť známy priemyselný závod na výrobu ceruziek, ale exkurzie pre žiakov v tomto podniku nerobia. O prehliadku sme však neboli ochudobnení v druhom najznámejšom pivovare Českej republike. Pozreli sme si aj námestie v Českých Budějoviciach, ktoré patrí svojou rozlohou medzi najväčšie v strednej Európe,“ spomenul Steinhübl.
Druhý deň exkurzie začali žiaci v Hlubokej nad Vltavou, kde spoznali jeden z najkrajších zámkov Európy. Na spiatočnej ceste domov v meste Jindřichov Hradec navštívili múzeum, v ktorom sa nachádza najväčší betlehem sveta, zapísaný i v Guinnessovej knihe rekordov. Vytvoril ho majster Tomáš Krýza. Výroba trvala šesťdesiat rokov, jeho rozloha je šesťdesiat metrov štvorcových a nachádza sa v ňom 1398 postavičiek ľudí a zvierat z nich 133 pohyblivých.
„Po tomto unikátnom výtvore nás čakal posledný cieľ naše exkurzie a tým bol zámok v meste Telč. Okrem zámku a prehliadky pôvodného stredovekého námestia, mali žiaci možnosť vidieť tradičný výlov kaprov v telčianskom rybníku,“ uzavrel Steinhübl