PRIEVIDZA. Zelené projekty sú baniam blízke. Uviedla to hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Sivákova v súvislosti s protestnou akciou organizácie Greenpeace Slovensko. Tá dnes v Novákoch prostredníctvom vzducholode s odkazom „Ak toto prečítate, dýchate znečistenie z uhlia" upozornila na problém vládnej podpory ťažby a spracovania hnedého uhlia.
Zároveň vyzvala vládu aj zodpovedné ministerstvá, aby presmerovali súčasnú finančnú podporu z uhlia do tvorby zelených pracovných miest, úspor energie, obnoviteľných zdrojov či verejnej dopravy.
Rybia farma aj rajčiny
„Hoci prínosy uhoľného baníctva pre rozvoj regiónu sú nespochybniteľné, neraz čelí útokom zo strany mimovládnych organizácií a aktivistov, spochybňujúcich jeho význam a opodstatnenosť. Pritom tvorba zelených pracovných miest, programy úspory energie a využívanie obnoviteľných zdrojov sú aj nám, baníkom, blízke. V Hornonitrianskych baniach Prievidza sme v ostatnom čase urobili značný pokrok v ich realizácii," uviedla Siváková.
Podľa nej robia bane všetky podnikateľské aktivity so zreteľom na zachovanie kvalitného životného prostredia. V rokoch 2009 až 2011 na proces revitalizácie vynaložili 478 000 eur.
Medzi plánované zelené projekty radí Siváková napríklad využitie teplej vody z podzemia bane Handlová na rybiu farmu ale aj cielené pestovanie biomasy na voľných plochách a jej spracovanie pre energetické účely.
„Tieto vízie sú v súčasnosti len na začiatku, v štádiu projektových príprav. Ich realizácia bude závisieť od zabezpečenia možností ich financovania," uviedla hovorkyňa.
Niektoré zelené projekty majú už bane rozbehnuté. Patrí medzi ne napríklad využívanie prebytočného tepla z tepelnej centrály a tiež využívanie tepelnej energie banských vôd na vykurovanie skleníka s celoročným pestovaním rajčín alebo aj modernizácia systémov zásobovanie teplom.
„Vlastné zastarané kotolne, zdroje tepla na báze uhlia, sme prerobili na biomasu - drevnú štiepku. Ekologizáciou tepelných zariadení v bani Handlová a v bani Cigeľ sme výrazne znížili zaťaženosť životného prostredia. Dnes prevádzkujeme ekologické zdroje tepla s neutrálnymi hodnotami oxidu uhličitého. Koncentrácie základných znečisťujúcich látok plne vyhovujú legislatívnym podmienkam," informovala hovorkyňa baní.
Odstavia neekologizované zdroje
Kritike zo strany Greenpeace čelila aj Elektráreň Nováky, ktorá je najväčším odberateľom hnedého uhlia od baní. Vyčítali jej, že ročne spôsobí škody na zdraví a životnom prostredí za viac ako 80-mil. eur.
Ako však informovala Siváková, po roku 2015 budú podľa nového nariadenia Európskej únie o emisných limitoch ekologické hodnoty veľmi striktné. Približne polovica zariadení Elektrárne Nováky im nebude vyhovovať, pokiaľ sa neinvestuje do ich obnovy. Slovenské elektrárne preto pripravujú spoločne s Hornonitrianskymi baňami Prievidza investičné rozvojové zámery, ktoré smerujú k definitívnemu odstaveniu neekologizovaných zdrojov. Ďalšou pripravovanou investíciou je modernizácia a ekologizácia súčasných zariadení blokov B1 a B2 na výrobu elektrickej energie s výkonom 2 x 110 MWe. Investičný náklad na pripravované zdroje by mal dosiahnuť 100 miliónov eur.
„Projekt modernizácie ENO možno označiť za zelený projekt, ktorý zmenou technológie a ďalšími environmentálnymi opatreniami zníži produkciu oxidu uhličitého a dosiahne ekologickejšiu výrobu. Z tohto pohľadu aj prípadné využitie časti finančných zdrojov z výnosov z aukcií kvót skleníkových plynov na tento zámer by výrazne pomohlo zlepšeniu životného prostredia na hornej Nitre a k ďalšej redukcii emisií znečisťujúcich látok a v neposlednom rade aj k zachovaniu zamestnanosti a sociálnej stability v regióne," uzavrela Siváková.