Aktivisti vyzvali v Novákoch vládu aj zodpovedné ministerstvá, aby presmerovali súčasnú finančnú podporu z uhlia do tvorby zelených pracovných miest.
NOVÁKY. Greenpeace Slovensko dnes v Novákoch upozornili na problém vládnej podpory ťažby a spracovania hnedého uhlia. V blízkosti nováckej elektrárne vzlietla vzducholoď s odkazom „Ak toto prečítate, dýchate znečistenie z uhlia."
Ako informoval koordinátor klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký, problematika hnedého uhlia sa na Slovensku dlhodobo nerieši, samotné baníctvo by totiž bez podpory vlády neprežilo.
„Snažíme sa presvedčiť vládu, aby finančné prostriedky jednak z doterajších dotácií, jednak s využitím poplatkov, ktoré Slovensko začne získavať od budúceho roka z predaja aukcií emisií skleníkových plynov, investovala do zelených miest, úspor energie, ako je zatepľovanie alebo obnoviteľné zdroje," povedal Široký.
Aktivisti: Elektráreň škodí zdraviu
Práve zelené projekty sú podľa neho cestou, ako znížiť negatívny dopad ťažby a spaľovania hnedého uhlia na ľudí i prírodu.
„Za posledných päť rokov podpora, ktorá išla do hnedouhoľného baníctva, predstavuje takmer pol miliardy eur. Keby len polovica z tejto sumy bola investovaná do zelených projektov, do úspor, do verejnej dopravy a podobne, tak by sme mohli získať takmer o tretinu viac pracovných miest," tvrdí Široký.
Takýmto spôsobom by podľa neho mohlo na Slovensku vzniknúť až šesť a pol tisíc nových pracovných miest.
Podľa štúdie Európskej environmentálnej agentúry z roku 2009 novácka elektráreň ročne spôsobí škody na zdraví a životnom prostredí za viac ako 80 miliónov eur.
„To sa týka iba emisií skleníkových plynov, pokiaľ zrátame všetky ostatné emisie, ktoré odtiaľ pochádzajú, tak táto suma sa pohybuje okolo 270 miliónov eur ročne," hovorí Široký.
Fico: Podporujem baníctvo
V auguste tohto roka povedal premiér Robert Fico, Hornonitrianske bane budú mať aj naďalej podporu vlády Slovenskej republiky. Región hornej Nitry podľa neho nemôže ostať bez baníctva.
„To boli naivné predstavy v 90. rokoch, že sa nahradí baníctvo inými činnosťami. Je tu zamestnaných niekoľko tisíc ľudí, ktorí potrebujú mať istotu, že budú chodiť do roboty, a preto aj projekty, o ktorých ma informoval riaditeľ, sú projekty, kde vláda môže aktívne vstupovať a kde môžeme spoločne rozmýšľať, ako na ďalších desať, dvadsať, tridsať rokov garantovať ťažbu hnedého uhlia v tomto regióne," povedal Fico.
Pokiaľ bude spolupráca s Elektrárňami Nováky dobre fungovať, zánik baníctva na hornej Nitre nehrozí.
„Ak tu bude dobrá spolupráca, nie je žiadny dôvod uvažovať o akomkoľvek utlmovaní baníctva v tomto regióne, ani sme takto nikdy neuvažovali. Ja budem podporovať celou váhou baníctvo tu na hornej Nitre," povedal premiér.
Vzducholoď lietala v blízkosti Elektrárne Nováky, ktorá pri výrobe elektriny využíva hnedé uhlie. Foto: TASR