MALINOVÁ. V podhorskej obci Malinová miestni dobrovoľníci dokončili budovanie náučného chodníka, ktorý má obyvateľom obce aj jej návštevníkom priblížiť históriu, pamiatky aj faunu a flóru.
Štart je v centre obce
Chodník v dĺžke dva a pol kilometra vedie aj okolo najväčšej zaujímavosti v obci, takzvaných kamenných morí, s rozlohou približne desať kilometrov štvorcových. Sú to pozostatky po ťažbe a ryžovaní zlata, ktoré v okolí prebiehalo od 13. do 18. storočia.
„Zlato dobývali tamojší obyvatelia, nemeckí osadníci z radov karpatských Nemcov. Aj preto sa obec do konca druhej svetovej vojny volala Cach,“ informovala starostka obce a autorka projektu Mária Luprichová.
Po trase náučného chodníka sú štyri zastávky, kde sú umiestnené veľkoplošné informačné tabule. Jedna je aj pri kamenných moriach.
Zaujímavosťou je, že na prvej tabuli začína stará povesť o tom, prečo sa v Malinovej prestalo ťažiť zlato. Povesť má potom pokračovania postupne na každej informačnej tabuli. Takže, ak sa turista chce dozvedieť, ako to s tým zlatom bolo, musí prejsť celú trasu a prečítať si to na tabuliach.
Chodník začína v centre obce, pokračuje lesom, kde prebiehala ťažba zlata a preto je nevšedný aj jeho členitý terén. Končí na pokraji rozsiahlych lúk, na úpätí Strážovských vrchov, kde vraj v minulosti boli obrovské ovocné sady.
Chcú sa zviditeľniť
O projekte náučného chodníka uvažovala starostka už niekoľko rokov. Zistila, že súčasní obyvatelia a najmä mládež vie stále menej o nevšednej histórii obce. Málo sa o nej žiaci učia, aj preto, že v obci už dávnejšie nie je základná škola a deti dochádzajú do susedného Nitrianskeho Pravna. O histórii sa môžu dozvedieť len z obecnej kroniky alebo monografie, ktorá vyšla pred dvomi rokmi. Nie je však dostupná pre všetkých.
Na tabuliach náučného chodníka však majú všetko v skratke. Tieto informácie ale určite budú cenné aj pre návštevníkov obce. Starostka je presvedčená, že sa tak obec zviditeľní na celom Slovensku.
Na vybudovanie chodníka získali grant od nadácie jedného mobilného operátora a dobrovoľnou prácou prispeli viacerí Malinovčania.