Andrej a Denisa sa z praxe v zahraničí vrátili predčasne a sklamaní. Agentúra, ktorá im stáž zabezpečila, tvrdí, že všetky zmluvné podmienky splnila.
PRIEVIDZA. Študenti Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Prievidzi majú možnosť absolvovať prax aj v zahraničí. Nie je povinná, žiaci sa pre ňu rozhodujú dobrovoľne.
„Chcela som si na Cypre zarobiť a naučiť sa lepšie cudzí jazyk. Napriek tomu, že som tam mala byť viac ako päť mesiacov, už po dvoch som odišla. Nedalo sa to tam vydržať,“ povedala o pobyte na Cypre študentka Denisa Gregorová z Prievidze.
Asi o dva týždne dlhšie tam vydržal jej spolužiak Andrej Varga z Novák. Domov však odchádzal znechutený, s množstvom nepríjemných zážitkov a chudobnejší asi o sedemsto eur.
Pleseň v izbách
SOŠ obchodu a služieb sprostredkováva prax pre svojich žiakov v zahraničí cez rôzne agentúry.
„Je to dobrovoľné. Dávame žiakom takúto možnosť, oni sami sa môžu rozhodnúť, či zahraničnú prax absolvujú. Študenti, prípadne ich rodičia podpisujú s konkrétnou agentúrou zmluvu,“ povedala zástupkyňa riaditeľa školy Darina Krčíková.
Pre viac ako päťmesačný pracovný pobyt na Cypre sa rozhodla aj Denisa. Ubytovali ju a jej kamarátky v novopostavenom objekte, v ktorom bolo najskôr veľa prachu, neskôr sa im na stenách objavili plesne až do výšky jeden a pol metra.
„Pre naše zdravie to bolo škodlivé prostredie,“ povedala Denisa.
Delegátka bratislavskej agentúry, ktorá prax organizovala, zareagovala, že plesne spôsobili študentky sušením bielizne v izbách.
Po tvrdej robotníckej práci mali čašníci na rukách mozole. Foto: ARCHÍV AV
„Situáciu som riešila s manažérom hotela, ktorý zabezpečil práčky a aj miesto na sušenie odevov. Osobne som im kúpila prostriedok proti plesniam,“ zdôraznila delegátka.
Denisa však namieta, že plesne neboli len v izbách, kde sa sušila bielizeň.
Musel vydržať bez obeda
Ako budúci čašník prišiel praxovať na Cyprus aj Andrej. Najskôr sa mu práca páčila. Po čase ich však posielali na stavbu nového hotela, kde pracovali ako robotníci.
„Okopával som palmy, vykladal škatule z kamióna, nosil vo vreciach soľ do bazéna. Sťažoval som sa u delegátky. Viem, že to riešila s manažérom hotela. Na chvíľu sa situácia zlepšila, no neskôr sme aj tak ako robotníci pracovali ďalej,“ tvrdí Andrej, ktorý mal rovnako ako jeho spolužiaci neraz na rukách množstvo mozoľov.
Šokovaný bol aj z prístupu svojich nadriadených. Volali, či skôr pískali na neho ako na psa, oslovovali ho vulgárnymi menami. Počúval tiež, že je otrok.
„Keď som sa raz chcel ísť naobedovať, šéf mi povedal, že som otrok, robot, budem bez obeda a dostanem až večeru,“ spomenul si na ponižujúce správanie Andrej.
Sklamaný bol aj z prístupu delegátky. Podľa neho cez víkendy s nimi nekomunikovala, lebo vraj vtedy mala voľno. Mala im tiež radiť, aby sa pri problémoch uvoľnili alkoholom.
Študentka Denisa zas upozornila, že delegátka nereagovala vždy adekvátne na ich zdravotné problémy. „Jedno dievča už dlhšie zvracalo krv. Keď sa dožadovalo lekára, delegátka sa jej spýtala, či je to také dôležité, keď chce ísť do nemocnice.“
Agentúra preverí delegátku
Andrej Varga napísal do agentúry sťažnosť. Manažérka spoločnosti reagovala, že ju riešia. Dodala však, že „pokus o riešenie tejto záležitosti prostredníctvom médií je pravdepodobne spôsob, akým sa študent snaží domôcť finančného odškodnenia.“
Agentúra poskytla aj list delegátky, ktorým reagovala na niektoré tvrdenia študenta. Priznala, že mladí Slováci museli robiť aj iné práce, nielen čašnícke, no dodala, že po jej intervencii sa situácia zlepšila.
Andrej počas čašníckej praxe na Cypre aj sadil a okopával palmy. Foto: ARCHÍV AV
„Akékoľvek ohovárania, lži a invektívy na moju osobu odmietam. Všetko, čo sa v sťažnosti píše, je vymyslená lož. Jeho citácie sú nepravdivé a vytrhnuté z kontextu,“ reagovala delegátka.
Jej správanie chce agentúra preveriť. Pokiaľ sa preukáže, že pochybila alebo zanedbala povinnosti, budú voči nej vyvodené finančné, prípadne personálne sankcie.
„Trváme však na tom, že z našej strany boli dodržané všetky zmluvné podmienky. No nikde na svete nie je možné zaručiť, že človek dostane ideálnu prácu s ideálnym nadriadeným a kolegami,“ napísala v stanovisku agentúra.
Uviedla tiež, že študentom zabezpečuje kompletný servis, starostlivosť pri zdravotných problémoch a aj psychickú podporu.
„Na Cypre spolupracujeme so súkromnou klinikou a v prípade akýchkoľvek zdravotných problémov tam študentov delegátka vozí autom. V takýchto prípadoch je im k dispozícii nonstop,“ uviedla agentúra.
Pochválila sa tiež, že má šesťsto dotazníkov od študentov, ktorí boli s praxou spokojní.
Vrátili sa chudobnejší
Študentka Denisa Gregorová odletela z Cypru po dvoch mesiacoch, Andrej Varga tam vydržal asi o dva týždne dlhšie. Obaja odtiaľ odišli s nepríjemnými pocitmi a ešte aj chudobnejší asi o sedemsto eur.
„Určite sa už na Cyprus nechcem vrátiť. Ľudí, ako sme my, si tam vôbec nevážia, pohŕdajú nami,“ dodala Denisa.
Prievidzskú strednú školu mrzí, že študenti mali počas zahraničnej praxe problémy.
„Škoda, že sme sa o nich dozvedeli, až keď sa žiaci vrátili domov. Keby nás o nich boli mailom alebo telefonicky informovali skôr, mohli sme nepríjemnosti riešiť,“ uzavrela zástupkyňa riaditeľa Krčíková.
Študenti tiež vykladali krabice s tovarom. Foto: ARCHÍV AV