PRIEVIDZA. Netradičná expozícia je prístupná v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Netvoria ju obrazy ani sochy, ale motocykle.
Napriek tomu, že na niektorých z nich sa po cestách ešte pred pár rokmi jazdilo, dnes sú už múzejnými exponátmi. Platí to aj o obľúbenom Pionieri či populárnej Babete.
Viete, ako vyzerá Jawa 50 Mustang z roku 1947?
Štyridsať motocyklov
Výstava S vetrom opreteky zavedie návštevníkov do doby, keď sa aj u nás vyrábali kvalitné a vo svete cenené motorové vozidlá. Špeciálne jednostopové, motocyklové, na ktoré boli orientované Považské strojárne. O to, čo z výroby a prototypov ich vývojového oddelenia zostalo, sa v súčasnosti stará Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici. Vo svojich zbierkach spravuje štyridsať historických motocyklov, čo je prakticky kompletný výrobný sortiment strojárne.
Výstava v Prievidzi predstavuje len časť zbierky motocyklov. Dokumentuje ich aj na fotografiách a výstrižkoch z dobových novín a časopisov. Súčasťou expozície sú aj pohárové trofeje motocyklového pretekára Jána Hrehora a nechýba ani podrobné panelové predstavenie považskobystrického strojárskeho podniku.
Svetové stroje
Vznikol v tridsiatych rokoch minulého storočia a jeho výroba bola orientovaná na zbrojárstvo. Po druhej svetovej vojne však prešla na „mierový“ výrobný program. Podnik začal produkovať chladničky, ale aj motocykel značky Manet.
Medzi motocyklovými fanúšikmi sa stala veľmi populárna Jawa 50 typ 550, ktorá je ľudovo nazývaná Pionier. Dodnes má svojich priaznivcov a na hornej Nitre sa konajú aj preteky v jazde na Pionieroch.
Jednotlivé modely motocyklov sa v Považskej Bystrici postupne modernizovali, vylepšovali a prichádzali aj úplne nové stroje. Známy a obľúbený moped Babeta sa začal vyrábať v roku 1972 a o dva roky neskôr získal aj medzinárodnú cenu za dizajn.
Motocykle z považských strojární boli populárne nielen v niekdajšom Československu, ale doslova na celom svete, pretože ich vyvážali až do osemdesiatich krajín.
Kto si chce pripomenúť tieto svetoznáme motocykle a zblízka si ich obzrieť, môže prísť ešte do 15. októbra do Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, kde sú vystavené.