PRIEVIDZA. Už niekoľko rokov môžu ľudia v prípade potreby využívať tiesňovú linku 112. Volajú na ňu aj v prípade požiarov, aj keď ešte stále je viac využívané dlhoročné číslo hasičov 150.
Obe linky sú bezplatné, aj preto lákajú niektorých na telefonovanie, pri ktorom sa len zabávajú, prípadne nahlásia neexistujúci požiar.
Volajú späť volajúcemu
Kým v roku 2007 zatelefonovalo na linku 112 v Trenčianskom kraji 739 ľudí, číslo 150 využilo 1996 volajúcich. Vlani bol už pomer vyrovnanejší. Stodvanástku volalo 1260 ľudí, stopäťdesiatku 1712.
Za prvý polrok 2012 je už dokonca viac volaní (812) na čísle 112, ako na linke 150, ktorú využilo 750 ľudí.
„Nech už je zaznamenané volanie na ktoromkoľvek čísle, hasiči musia vždy operatívne, na základe zákona o Hasičskom a záchrannom zbore vyhodnotiť, aký zásah je nutný. V rámci interných smerníc operačný dôstojník spätne volá na číslo ohlasovateľa udalosti,“ informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík.
Aj takýmto spôsobom sa snažia hasiči predchádzať planým výjazdom, ktoré sa stále objavujú. Prievidzskí hasiči boli počas prvých šiestich mesiacoch tohto roka na štyroch neodôvodnených zásahoch.
Hrozí pokarhanie aj pokuta
Počas celého roka, ale zvlášť cez prázdniny sa volaním na bezplatné tiesňové linky zabávajú deti.
„V prípade neoprávnených volaní alebo pri zneužívaní tiesňovej linky 150 dochádza k blokovaniu možného ďalšieho hovoru alebo k neskoršiemu prijatiu takéhoto telefonátu,“ zdôraznil Petrík. Dodal, že hasiči majú záznamové zariadenia, ktoré dokážu identifikovať hovory, dokonca aj z takzvaných utajených čísiel.
V prípade úmyselného zneužitia tiesňovej linky hrozí pre volajúceho pokarhanie alebo v horšom prípade pokuta až do výšky 165 eur.
„Podobne pri zneužití tiesňovej linky 112 môže byť v zmysle zákona o integrovanom záchrannom systéme uložená pokuta až do výšky 1695 eur,“ dodal Petrík.