PRIEVIDZA. Laurike, ktorá ešte chodí do škôlky, diagnostikovali vlani v októbri diabetes, teda cukrovku. Najskôr dodržiavala len predpísanú diétu, od apríla musí dostávať aj inzulín.
Choroba malého dievčatka ovplyvnila život celej rodiny. Jej mama Zuzana musela opustiť zamestnanie, aby mohla dcérke zabezpečiť predpísanú diétu aj podávanie inzulínu.
Varia aj diétne
Zuzana chodí každý deň za dcérou do materskej školy. Musí, aby jej mohla pichnúť inzulín.
„Pokiaľ Laurika nemala cukrovku, netušila som, že učiteľky v materskej škole nemôžu podávať deťom žiadne lieky. Zodpovednosť v tomto smere majú rodičia. Preto som musela odísť z práce, aby som sa o Lauriku postarala, čo má, samozrejme, nepriaznivý vplyv na rodinný rozpočet,“ zdôraznila Zuzana.
Podobnú skúsenosť má aj Miriam. Jej dcéra mala zažívacie ťažkosti.
„Niekoľko týždňov som o pol dvanástej musela byť v škôlke, aby som dcérke pred obedom podala liek. Tejto povinnosti som podriadila všetko,“ povedala mamička.
Metodičky pre školy a školské zariadenia na Mestskom úrade v Prievidzi Beáta Jelačičová a Beata Révayová potvrdili, že na základe platného zákona a vyhlášky učiteľky v škôlkach nemôžu podávať deťom žiadne lieky, teda ani antibiotiká, či tabletky od bolesti.
„To, čo môžu materské školy zabezpečiť, je diéta, ktorú dieťa musí dodržiavať. V prípade Prievidze je takáto strava pripravovaná v jedálni na Malonecpalskej ulici, ktorá varí pre tunajšiu základnú aj materskú školu,“ povedala Jelačičová.
Chorých detí pribúda
Aké možnosti majú rodičia, ak nechcú pre podávanie liekov dieťaťu v škôlke opustiť zamestnanie?
„Existujú súkromné ošetrovateľské služby, ktoré môžu poskytovať aj zdravotné úkony. Samozrejme, je to platená služba. Rodič preto musí zvážiť, čo je pre neho výhodnejšie, či zanechanie zamestnania alebo platenie zdravotnej služby,“ vysvetlila Révayová a dodala, že štát môže poskytnúť príspevok na osobnú asistenciu a peňažný príspevok za opatrovanie.
Zuzana čítala na internete o zdravotných asistentoch, ktorí vraj môžu pracovať v materskej škole a podávať deťom v prípade potreby lieky.
„Pôsobenie takýchto zdravotných asistentov v podmienkach školstva nemá podporu v legislatíve," povedala Jelačičová.
Potvrdila, že pribúda detí s rôznymi ochoreniami. Sú to nielen diabetici, celiatici, ale problémom je aj obezita či alergia na mlieko.
„Kompetentní by sa mali touto situáciou zaoberať a popremýšľať, ako zlepšiť starostlivosť o choré deti v škôlkach, ako pomôcť v tomto smere rodičom,“ dodala Zuzana.