PRIEVIDZA. Viacero zaujímavých podujatí pre deti, študentov i verejnosť pripravili pracovníci Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré si pripomínajú vo väčšine krajín na starom kontinente.
Pre najmenšie deti a žiakov prvých ročníkov základných škôl, postavili na nádvorí improvizovanú medovníkovú chalúpku, v ktorej bola stará pec a lopáre, misky, ošítky, aj lopár, na akom chcela zlá ježibaba hodiť Janka a Marienku do pece. Na základe tejto známej rozprávky odborné pracovníčky múzea Soňa Beláková a Anna Vavrová prezentovali tradíciu výroby a ozdobovania medovníkov na hornej Nitre. Vo vitrínach si deti mohli pozrieť staré medovníkové formy a potom si vyskúšať aj ozdobovanie papierových medovníkov.
Hádanky z múzea, to bolo ďalšie podujatie pre mladších návštevníkov. Kustódka Iveta Remišová pripravila niekoľko desiatok slovanských ľudových hádaniek a z depozitu vybrala muzeálne predmety, ktoré napomáhajú pri ich rozlúštení. Boli medzi nimi pastiersky bič, kľúče, podkova, zrkadlo, reťaz a podobne. Kto uhádol vylosovanú hádanku, dostal malú odmenu.
Študenti prievidzského gymnázia, ktorí prišli na dni otvorených dverí v múzeu medzi prvými, sa najviac zaujímali o výstavy. Predovšetkým je to obsažná výstava Za poznaním hornej Nitry, ktorá vznikla vlani a inštalovali ju vo viacerých obciach, mestách a školách.
„V stručnosti na paneloch predstavuje históriu tohto regiónu, jeho prírodu, prírodné bohatstvo a pamiatky,“ informoval múzejný pedagóg Ján Vingárik.
Upozornil aj na stálu výstavu v múzeu, ktorá dopĺňa panely o trojrozmerné predmety. Takže návštevníci si môžu zblízka pozrieť napríklad chránené a vzácne preparované druhy zvierat, medveďa hnedého, jeleňa, rysa ostrovida, mačku divú, z dravých vtákov niekoľko druhov orlov, sov a netopierov, z chrobákov napríklad roháča veľkého, modlivku zelenú, z motýľov takmer vyhynutého jasoňa červenookého a ďalšie.
Zaujímavá je aj výstava Olympiáda na známkach, ktorú otvorili ešte v predvečer londýnskej olympiády. Sú na nej vzácne poštové známky s tematikou olympiád a paraolympiád, zo zbierok filatelistu Michala Hertlika z Handlovej. Zaujímavosťou je aj niekoľko originálnych medailí z paraolympiád.
Pre milovníkov motorových vozidiel je to zasa výstava S vetrom opreteky. Prezentuje historické motorky slovenskej výroby, ktoré od rokov druhej svetovej vojny do polovice 80. rokov vyrábali v Považskej Bystrici. Nechýbajú terénne motocykle, na ktorých slovenskí jazdci získali mnoho ocenení na svetových motocyklových závodoch.
Už po tretí raz pripravili v múzeu aj poradňu na zostavovanie rodinného rodostromu. Vo verejnosti je totiž stále väčší záujem o spoznávanie vlastných koreňov.
„Záujemcovia v múzeu mohli získať základné informácie o tom, ako a kde pátrať po vlastných predkoch, pracovníci múzea poradili aj potrebnú literatúru alebo príslušný softvér, ktorým si môžu uľahčiť prácu,“ konštatoval Vingárik