Helmuth Lehner musel na dobrodružnej ceste pre nepriaznivé počasie svoje ultraľahké lietadlo rozobrať a znova zložiť.
PRIEVIDZA. Ultraľahké lietadlo Dynamic WT9, ktoré skonštruoval Tadeáš Walla, obletelo celý svet.
Odvážnym pilotom, ktorý sa vydal na dobrodružnú cestu po všetkých svetadieloch, nebol Slovák, ale Rakúšan Helmuth Lehner.
Sedadlo nahradila nádrž
Ultraľahké lietadlo vyrobené v Prievidzi si našlo majiteľov a priaznivcov v rôznych kútoch sveta. Lehner je jedným z nich. Na prelet okolo sveta si vybral Dynamic preto, že je to podľa neho veľmi pekné lietadlo a všetkým chcel ukázať, že je to to najlepšie, čo si v danej kategórii môže pilot vybrať.
Lehner už v roku 2006 absolvoval skupinový prelet ultraľahkých lietadiel z Rakúska do Kapského mesta v Juhoafrickej republike. Na počesť tohto dobrodružstva pomenoval svoj Dynamik Spirit of Afrika, teda Duša Afriky. Vtedy sa v jeho hlave zrodil nápad preletieť na ultraľahkom lietadle okolo sveta.
Helmut Lehner obletel na lietadle z Prievidze celý svet. Foto: ARCHÍV AM
„Po prvý raz sa vydal na neľahkú cestu v roku 2009. Vybral si severnú cestu, to znamená, že letel z Rakúska cez Slovensko, ďalej na Blízky východ až do Kazachstanu. Tam mal nehodu. Nie príliš vážnu, no v ceste pokračovať nemohol,“ povedal o prvom pokuse Helmutha Lehnera obletieť svet Adam Michalko, ktorý pracuje vo firme Aerospol vyrábajúcej lietadlá Dynamic.
K druhému pokusu sa odhodlal potom, čo dvaja francúzski piloti na ultraľahkom lietadle preleteli z Európy až do Novej Kaledónie, ktorá leží neďaleko Austrálie. Vybrali si južnú cestu a Lehner sa rozhodol ísť po tejto ich trase.
„Ešte predtým, ako sa 11. mája tohto roku na dobrodružnú cestu vydal, prišiel aj s Dynamicom do Prievidze, aby sme mu ho skontrolovali a namontovali mu špeciálnu 200-litrovú palivovú nádrž, aby boli možné s lietadlom aj dlhšie prelety. Nádrž bola umiestnená na mieste, kde je inak druhé sedadlo. Každý centimeter priestoru bol teda v lietadle maximálne využitý,“ zdôraznil Michalko.
Nepríjemná samota nad morom
Lehner vyštartoval z Európy, letel do Afriky, ďalej do Saudskej Arábie, Indie, Mjanmarska, Thajska, Malajzie, Singapúru až do Novej Kaledónie. Cesta bola takmer bezproblémová, zmapovaná jeho francúzskymi kolegami, s ktorými sa v Novej Kaledónii stretol.
Skutočné dobrodružstvo začalo pre rakúskeho pilota, keď chcel letieť na americký kontinent. Jeho cesta sa zabrzdila na ostrove Pago Pago, z ktorého chcel pokračovať na Havaj. Napriek tomu, že niekoľkokrát vyštartoval, musel sa vrátiť pre monzúnové dažde, cez ktoré ultraľahkým lietadlom nedokázal preletieť. Neostávalo iné, len Dynamic rozobrať, naložiť do väčšieho lietadla a takto preletieť do Ameriky.
V Los Angeles si ho zmontoval a viackrát ním rôznymi trasami preletel ponad USA. Prišiel až na sever Kanady, odkiaľ ho čakal jeden z najdlhších preletov až na Ostrov sv. Anny pri portugalskom pobreží.
„Osemhodinový let dal Lehnerovi zabrať. Samota nad morom, kde nie je nič len voda, vraj nebola vôbec príjemná. Vďačný bol preto za satelitný telefón, cez ktorý mohol komunikovať s priateľmi,“ priblížil jeden z ťažších úsekov Lehnerovej cesty okolo sveta Michalko.
Po troch mesiacoch, presne 10. augusta, pristál rakúsky pilot na letisku v Linzi. Čakal ho tam aj konštruktér Dynamicu Tadeáš Walla, ktorý mu odovzdal certifikát za najdlhší prelet týmto ultraľahkým lietadlom.
Cesta mala aj charitatívny rozmer. Peniaze, ktoré Lehner získal od sponzorov, putovali deťom, ktoré prišli o najbližších pri rôznych leteckých haváriách.