Konateľ firmy nevyplatil ľuďom so zdravotnými hendikepmi v Prievidzi mzdu za dva mesiace.
PRIEVIDZA. Ingrida Pálešová z Kľačna má dlhé roky zdravotné problémy s nohami. Nájsť prácu, ktorú by mohla robiť, nie je pre ňu jednoduché.
Vlani v septembri prežívala obrovskú radosť, keď sa zamestnala v chránenej dielni, ktorú v Prievidzi otvorila firma Shino z Bratislavy a cez Európsky sociálny fond ju podporil aj štát.
„Po roku je však všetko inak a som bez práce. Posledné mesiace sme už nedostali mzdu a nakoniec chránenú dielňu firma úplne zatvorila. Mám školopovinného syna, peniaze mi budú chýbať. S mojím zdravotným hendikepom si robotu tak ľahko nenájdem,“ posťažovala sa Pálešová.
Okrem nej sa v rovnakej situácii ocitlo aj ďalších štyridsať zamestnancov chránenej dielne.
Náradie si priniesliĽudia s rôznymi zdravotnými postihnutiami mali v dielni pracovať pri strojných zariadeniach a vyrábať igelitové návleky na nohy. Realita však bola iná.
„Šúpali sme zemiaky, cibuľu, rozbíjali orechy a vyrábali vrecúška. Žiadne strojné zariadenia tam neboli. Nám to však neprekážalo, robili sme, čo nám povedali. Boli sme vďační za túto prácu,“ povedala jedna z prepustených žien Daniela Nováková.
Zo začiatku mzdu dostávali načas a v plnej výške. Postupne však meškala, dostávali ju rovno na ruku a v júli a auguste už nedostali žiadnu. Tri ženy ju nemajú ani za jún.
„Sľubovali nám prácu na dva roky, veľké sociálne istoty a teraz nám domov chodia už len oznámenia o ukončení pracovného pomeru,“ rozčuľuje sa Nováková.
Sklamaná je aj Iveta Rozembergová, ktorá priznáva, že naleteli podvodníkovi. „Nasľuboval nám toho veľa. Nakoniec sme si z domu museli priniesť aj nože, škrabky či rôzne nádoby. Teraz, keď je dielňa zatvorená, sa k týmto našim veciam už nemôžeme dostať.“
Ženy chodili do práce rady, neraz aj na úkor voľného času. „Keď bolo treba načistiť zemiaky v nedeľu poobede, prišli sme a pracovali. Maximálne sme sa snažili,“ povedala dnes už nezamestnaná Emília Zbyňovcová.
Po veľkej sláve sklamanieV chránenej dielni prišlo o robotu štyridsať jeden ľudí, v ďalších prevádzkach, ktoré mala firma Shino v Prievidzi, Novákoch a Handlovej, zostalo bez práce tridsať zamestnancov.
„Dlhujú mi 1600 eur a priznám sa, že prestávam veriť, že tie peniaze niekedy uvidím. A potrebujem ich. Som na čiastočnom invalidnom dôchodku a môj príjem je len dvesto eur,“ opísal svoju nelichotivú situáciu Roman Kelemen.
Prepustení zamestnanci sa snažia domôcť svojich oprávnených nárokov u bývalého zamestnávateľa. Konateľ firmy Shino však telefón nedvíha. Aj my sme sa mu snažili dovolať, no neúspešne.
Zaujímavé je, že pred rokom bola chránená dielňa otváraná s veľkou slávou. Sumou 200-tisíc eur ju cez Európsky sociálny fond podporil aj štát. Sprostredkovalo ju vtedajšie vedenie prievidzského úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
„Neviem, či boli zo strany bývalého vedenia úrade práce vykonávané kontroly v našej chránenej dielni. No na vianočný večierok bývalý riaditeľ spolu s ďalšími kolegyňami prišiel,“ povedala ďalšia s bývalých zamestnankýň v chránenej dielni Helena Mancušková.
Jedenásti už majú prácuPrvú kontrolu v prevádzkach firmy Shino urobil Úrad práce v Prievidzi až 29. júna, keď sa stal jeho riaditeľom Radko Gavliak.
„Preverovanie sme urobili na podnet zamestnancov,“ povedal Gavliak s tým, že kontrola nie je ukončená a preto nemôže poskytovať ďalšie informácie.
Prievidzský úrad práce poskytol hendikepovaným ľuďom, ktorí zostali bez práce, bezplatnú právnu pomoc. Poučili ich nielen o pracovno-právnych vzťahoch pri rozviazaní pracovného pomeru, ale priblížili im aj možnosti, ako vymáhať nevyplatené peniaze prostredníctvom Garančného fondu.
„Pomohli sme týmto invalidom pri opätovnom zaradení do evidencie nezamestnaných a jedenástim z nich sme už aj našli prácu v iných chránených dielňach,“ dodal Gavliak.
Niektorí prepustení pracovníci podali pre nevyplatenie miezd na firmu Shino trestné oznámenie.