PRIEVIDZA. Už piaty rok sa na začiatku septembra opakuje rovnaký scenár. Školy hlásia, že nemajú všetky učebnice.
Knihy pre žiakov sa začali meniť v roku 2008 s nástupom reformy základného školstva, ktorú pripravil ešte minister Ján Mikolaj (SNS). Do reformy sa postupne každý rok zapájali nové ročníky na prvom aj druhom stupni.
Pomáha internet
Tí, ktorí sú dnes deviataci, absolvovali teda reformné vyučovanie už od piateho ročníka a vždy im chýbala na začiatku školského roka väčšina učebníc. Inak to nie je ani tento rok.
„V deviatom ročníku máme len knihu slovenského jazyka a literatúry, ostatné nám chýbajú,“ informovala riaditeľka Základnej školy v Kanianke Jana Stančeková. Podobná situácia je aj v ostatných základných školách.
V kanianskej škole ešte chýbajú siedmakom a ôsmakom učebnice občianskej náuky, štvrtáci stále nemajú knihu hudobnej výchovy.
„Chýbajúce učebnice nahrádzame starými a pracovnými listami, ktoré si učitelia pripravujú podľa potreby. Je to náročné na čas. Žiaci však problémy s učebnicami nepociťujú, pretože pedagógovia sú tvoriví a snažia sa chýbajúce knihy nahradiť ako najlepšie vedia. Výborne im pomáha aj internet,“ vysvetlila Stančeková.
Staré učebnice využívajú aj v ZŠ na Ulici Šafárika v Prievidzi a z ktorých vyberajú z nich obsah učiva v súlade s novými učebnými osnovami. Pedagógovia si tvoria aj vlastné materiály.
„Využívame tiež digitálne verzie učebníc, ktoré sprístupňuje ministerstvo školstva na portáli eAktovka. Voľne sú na ňom prístupné aj niektoré učebné materiály. Nevýhodou je, že všetko musíme pre žiakov tlačiť a navyše na portáli nie sú zastúpené všetky predmety,“ povedala Helena Konečná, riaditeľka ZŠ na Ulici Šafárika v Prievidzi, v ktorej nemajú knihy hlavne pre deviatakov a ôsmakov.
Chýbajú aj autori
Súčasné ministerstvo školstva tvrdí, že problémy s učebnicami zdedilo po bývalých vedeniach rezortu.
Hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák ubezpečuje, že školy budú reformné učebnice dostávať postupne, niektoré už počas septembra. Budú to napríklad knihy fyziky, chémie, biológie, dejepisu, geografie, techniky, ale aj občianskej náuky a hudobnej výchovy.
Podľa Kaliňáka nie je vždy problém pri chýbajúcich knihách len s ich verejným obstarávaním. Pre niektoré učebnice chýbajú autori, ďalšie sú ešte len v procese vyhodnocovania.