PRIEVIDZA. Prvý polrok tohto roka bol v školstve na hornej Nitre mimoriadne turbulentný. Výsledkom je zrušenie troch škôl, dvoch základných a jednej strednej.
Nový školský rok je tak pre viacerých školákov výnimočný, pretože si musia zvykať na nové prostredie, spolužiakov aj učiteľov.
Rozdielne rozhodnutia ministerstva
Najväčšie diskusie vyvolalo rušenie dvoch základných škôl v Prievidzi. III. ZŠ na Ulici S. Chalupku nakoniec aj zanikla, pričom väčšina žiakov a aj učiteľov prešla do susednej I. ZŠ na Ulici S. Chalupku. Napriek obavám, že nástupnícka škola bude pre väčší počet žiakov „tesná“, sa podarilo vytvoriť vhodné prostredie na vyučovanie.
Pomohlo aj ponechanie hlavnej budovy III. ZŠ pre potreby nástupníckej školy. V zrušenej škole tiež bude využívaná aj priestranná telocvičňa a kuchyňa s jedálňou.
Prievidzskí poslanci však chceli zrušiť aj školu na Mariánskej ulici, pričom tento krok vyvolal a dodnes vyvoláva rozporuplné reakcie. Ministerstvo ale nakoniec túto školu nezrušilo.
Napriek tomu, že viacerí vyčítali prievidzskej radnici mnohé procesné chyby pri rušení Mariánskej školy, ministerstvo ich nepotvrdilo. Rezort školstva ponechal školu preto, že je v rámci regiónu špecifická, zabezpečuje vzdelávanie detí s intelektovým nadaním a dosahuje výborné výsledky. Ministerstvo tiež bralo do úvahy „sociálny rozmer“, pretože v Prievidzi už zanikli v jednom roku dve školy (III. ZŠ na Ul. S. Chalupku a SOŠ polytechnická) a nechcelo zrušiť aj tretiu.
Mestu sa, samozrejme, rozhodnutie ministerstva nepáči a považuje ho za zásah štátnej správy do samosprávnych kompetencii mesta.
Radnica privítala prísľub ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD)finančne podporovať školstvo v okresnom meste. Vedenie Prievidze však nevylúčilo, že proces vyraďovania ZŠ na Mariánskej ulici zo siete škôl a školských zariadení bude pokračovať.
Obec musela doplácať
Po rovných päťdesiatich rokoch zatvorila v júni svoje brány aj Základná škola v Porube, do ktorej chodili žiaci od prvého do štvrtého ročníka. Dôvodom aj v tomto prípade bol klesajúci počet žiakov, keď sa za desať rokov znížil z viac ako šesťdesiatich na dvadsaťosem.
Obec musela z roka na rok na chod školy prispievať stále väčšou sumou. Do konca tohto roka by to bolo od 14 do 19-tisíc eur, na budúci rok ďalších 21-tisíc.
Niektorým obyvateľom Poruby sa dodnes rozhodnutie tunajších poslancov nepáči a tvrdia, že obec mala konať už skôr, aby školu zachránila.
Väčšina žiakov z Poruby sa od tohto školského roka presunula do lazianskej školy. Rodičia však mohli vybrať svojim deťom ktorúkoľvek školu.
Nesťahovali sa
V strednej odbornej škole na Ulici Falešníka v Prievidzi sa na prvý pohľad akoby po prvom zvonení v novom školskom roku nič nezmenilo. Žiaci tu totiž zasadli do školských lavíc napriek tomu, že poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja Strednú odbornú školu polytechnickú zrušili. Žiaci v pôvodných priestoroch zostávajú, ale patria už pod Strednú odbornú školu na Ulici T. Vansovej v Prievidzi.
Vedenie kraja tvrdí, že žiaci, ale ani učitelia či ďalší pracovníci niekdajšej polytechnickej školy žiadne zmeny takmer nezaregistrujú, pretože sa zlúčili hlavne riaditeľstvá dvoch stredných škôl.
Aj zánik polytechnickej školy mal svojich odporcov, a to tak medzi žiakmi, ich rodičmi, učiteľmi, ale aj niektorými krajskými poslancami. Obávajú sa totiž, že viaceré odbory, ktoré boli pre túto školu špecifické, by mohli úplne zaniknúť.
Neistá budúcnosť
Demografický vývoj na Slovensku a ani na hornej Nitre nie je priaznivý. Nie je preto vylúčené, že aj v tomto školskom roku sa objavia snahy zriaďovateľov škôl niektoré zlúčiť či dokonca úplne zrušiť.
Prievidza nevylúčila takýto krok v prípade školy na Mariánskej ulici. Žiakov v okresnom meste je dokonca tak málo, že by podľa prepočtov mohla zaniknúť ešte jedna škola. Porubu zas môžu nasledovať niektoré menšie obce, ktoré majú problémy s financovaním chodu škôl. Predpovedať sa nedajú ani kroky samosprávneho kraja v prípade stredných škôl.