NITRIANSKE PRAVNO. Takmer päťdesiat umeleckých kováčov, absolventov remeselníckej umeleckej strednej školy v Kremnici z celého Slovenska i zo zahraničia, sa stretlo v Nitrianskom Pravne na druhom ročníku podujatia Jurčove dni. Zorganizovali ho miestni umeleckí kováči Miroslav Juhas, Juraj Cmarko a Klaus Haumer.
Pribúdajú noví umelci
Pomenovali ho po Benediktovi Jurčovi, svojom učiteľovi umeleckých remesiel a dnes riaditeľovi súkromnej Školy úžitkového výtvarníctva, na ktorú sa kremnická škola pretransformovala. Počas svojej učiteľskej praxe, za štyridsať rokov, čo učí umeleckých kováčov, tento odbor vyštudovalo približne tristopäťdesiat mladých ľudí. A každý rok aj v tomto období maturuje na škole šesť aj sedem nových umeleckých kováčov.
Umelci vytvorili v Nitrianskom Pravne aj kovovú fontánu
„Som rád, že väčšina sa tomuto ťažkému, nie jednoduchému remeslu nespreneverila. Dôkazom je, že po celom Slovensku existuje šesťdesiat kováčskych dielní, ktoré majú svoje logo a uznávanú značku. Mnohí sa uchytili pri reštaurovaní kovových brán, mreží a iných súčastí zámkov, hradov a historických budov, kde musia používať pôvodné techniky ako v minulosti. Umeleckí kováči zo Slovenska majú dobré meno aj v zahraničí. Viacerí sa uchytili a reprezentujú slovenskú školu napríklad v Nemecku, Francúzsku i v USA. Napríklad bratia Peter a Pavol Štafenovci zo Žiliny. Prvý má už niekoľko rokov svoju dielňu vo Francúzsku, podieľal sa na obnove pamiatok napríklad vo Versailles a Pavol patrí medzi najzručnejších kováčov na Slovensku. Sú však aj takí ako Ján Konuš z Dolnej Vsi, ktorý pokračoval v štúdiu na Akadémii umenia v Banskej Bystrici a stal sa renomovaným sochárom," pochválil sa svojimi žiakmi Jurčo.
Kováčka nasleduje otca
Kováči, ale aj rytci a zlatníci predvádzali svoje umenie priamo pred divákmi. Rozpálili železo v príručných vyhniach a vytvárali z neho rôzne kvety, listy, vtákov a zvieratká, aby nimi ozdobili konštrukciu železného stromu ako spoločné dielo.
Nenechala sa zahanbiť ani čerstvá absolventka, umelecká kováčka Andrea Košecová. Povedala, že toto remeslo má aj jej otec a vybrala si ho aj ona, pretože od detstva túto robotu obdivovala.
Návštevníci podujatia si mohli prezrieť aj výstavu kováčskych prác. Bola medzi nimi aj takmer dvojmetrová kytica, samozrejme zo železa, ktorú vlani na prvom ročníku všetci účastníci ukovali pre svojho učiteľa.