BOJNICE. Svadobné obrady na hradoch a v zámkoch sú v posledných rokoch úplne bežné. Na Slovensku však stále prevládajú domáci mladomanželia, cudzinci sa u nás berú zriedkavejšie.
Najromantickejší slovenský zámok v Bojniciach ponúka možnosť sobášov už roky. Svoje áno si môžu snúbenci povedať v Zlatej sále počas civilných obradov, hostinu im pripravia v Huňadyho sále či v Stĺpovej sieni.
„Ročne sa na bojnickom zámku zosobáši približne deväťdesiat párov. Ich počet sa v priebehu rokov mení,“ vysvetlila Lucia Sokolová z marketingového oddelenia zámku. Podľa jej slov sú najobľúbenejšie májové až septembrové soboty, no ľudí láka aj sobáš počas rôznych symbolických dátumov.
V zámku sa konajú väčšinou slovenské svadby, no stále viac sa hlásia aj cudzinci. „Máme požiadavky na sobáš najmä od zmiešaných párov, v ktorých je jeden snúbenec Slovák a druhý cudzinec,“ vysvetlila.
Rovnako je to aj na Trenčianskom hrade, kde ročne vybavia okolo stovky svadobných obradov. „Najčastejšie je aspoň jeden zo svadobčanov z okolia Trenčína,“ vysvetlia riaditeľka Trenčianskeho múzea Katarína Babičová a doplnila: „O svadbu u nás je z roka na rok väčší záujem a táto sezóna sa nám zatiaľ javí mimoriadne úspešne.“
V hrade Matúša Čáka si svadobčania rezervujú termín aj rok dopredu. „Už sa nám dokonca stalo aj to, že sa medzičasom rozišli a sobáš zrušili,“ povedala riaditeľka.
Najnavštevovanejší na Slovensku je Oravský hrad, svadieb sa tu však až tak veľa nekoná. „V priemere je ich sedemnásť ročne a za posledné obdobie sme nezaznamenali žiadny výrazný nárast ani pokles ich počtu,“ objasnila Jarmila Pullmanová z oddelenia marketingu Oravského múzea.
Oravský hrad ponúka civilný aj cirkevný svadobný obrad, najviac mladomanželov sem prichádza v júli a v auguste. „Z celkového počtu svadieb je zahraničných asi tridsať percent a neustále ich pribúda,“ uzavrela Pullmanová.