HORNÁ NITRA. 15. augusta 2010 postihla hornú Nitru ničivá povodeň. Spôsobila niekoľkomiliónové škody a vyžiadala si aj dva ľudské životy.
Ani po dvoch rokoch však v niektorých obciach a mestách nemôžu pokojne spávať.
Relatívne spokojná je prievidzská radnica. „Všetko, čo bolo v kompetencii mesta a súviselo s odstraňovaním následkov povodní, bolo vykonané ešte v roku 2011,“ povedal hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Obyvatelia okresného mesta si všimli vyčistené koryto Handlovky. Mnohí však už po povodni v roku 2010 vyjadrili obavu, že rozvodniť by sa mohla v budúcnosti v Prievidzi aj rieka Nitra. Slovenský vodohospodársky podnik preto vlani na žiadosť mesta vyrúbal brehový porast v koryte Nitry.
„Správcovi tejto rieky sme tiež poslali výzvu na kosenie jej koryta a ďalšie čistiace úpravy,“ informoval Ďureje.
Robia v rámci svojich možností
Spokojnosť nevládne v Ráztočne, ktoré sa v auguste 2010 tiež ocitlo pod vodou.
„Od nešťastnej povodne prešli už dva roky, ale sú problémy, ktoré aj napriek prísľubu nie sú splnené,“ neskrýva nespokojnosť starosta Ráztočna Ivan Škrteľ a vymenúva, čo všetko je ešte potrebné urobiť: „Dočistiť treba nánosy v riečke Handlovka, hlavne od autoservisu po Morovniansky potok na pravej strane v smere toku. Na ľavej je potrebné spevniť breh tak, aby voda nepodmývala cestu. V dolnej časti toku od Morovnianskeho mosta po ľavej strane by mali byť vyčistené nánosy, rovnako aj pod mostnými telesami na ceste I/50 a nutné je spevniť asi 50-metrový breh pri jednom z rodinných domov.“
Ukončené však podľa starostu nie sú ani práce na Morovnianskom potoku, kde je potrebné vyčistiť nánosy hlavne pod mostom a opraviť poškodenú reguláciu potoka.
„To sú všetko práce, ktoré by mal vykonať správca toku a aj to bolo prisľúbené. Kedy však k tomu dôjde, nevieme,“ povedal sklamane starosta.
Samotná obec chce ešte vyregulovať potok Žebračí jarok, miestne Urbárske spoločenstvo sa zas bude zaoberať vyčistením a reguláciou Besného potoka.
Ráztočno sa zapojilo do Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodní Slovenskej republiky pre rok 2011. Cieľom projektu v tejto obci v hodnote 20-tisíc eur bolo vytvorenie vodozádržných prvkov a prijatie opatrení na zachytenie desaťtisíc metrov kubických návalovej vody pred obcou.
Práce však podľa starostu boli načasované na nepriaznivé zimné obdobie. Preto sa nepodarilo urobiť všetko, čo bolo navrhované.
„Vyčistili sme prietočný polder na Morovnianskom potoku. Vybagrovaných a odvezených z neho bolo 1344 metrov kubických naplavenej hliny,“ prezradil Škrteľ.
Obec v rámci svojich možností navýšila navezením zeminy a kameňa breh Handlovky pred dedinou pri športovom areáli a na Športovej ulici, čím chce zabrániť vylievaniu vody z koryta. Na ďalšie protipovodňové opatrenia samospráva nemá peniaze.
Pomohol aj štát
Povodeň pred dvomi rokmi spôsobila v Handlovej desaťmiliónové škody. „Odstraňovať ich budeme roky,“ povedala hovorkyňa baníckeho mesta Jana Paulínyová.
Znamená to, že aj v tomto období sa v meste pracuje na rôznych protipovodňových opatreniach. Do konca tohto roku by napríklad mali byť dokončené práce na projekte, ktorý Úrad vlády podporil sumou 100-tisíc eur. V rámci neho sú odvodňované chodníky na Ulici SNP do zádržných boxov.
Počas dvoch rokov po povodni Handlová využila možnosť zamestnať ľudí z úradu práce, ktorí čistili vodné toky a odstraňovali následky záplav. Dvadsaťtisíc eur získalo mesto aj na vybudovanie vodozádržných objektov na troch Horných prítokoch Handlovky.
Radnica sa snaží vylepšovať aj informačný systém v meste, ktorý by v prípade potreby varoval ľudí pred nebezpečenstvom.
„Aj dva roky po povodni sú všetci členovia krízového štábu napojení na informácie zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Od septembra 2010 funguje online informovanie mestskej polície zasielaním správ od meteorológov. Táto informácia je hneď distribuovaná poverenému pracovníkovi za civilnú ochranu, prednostovi mestského úradu a primátorovi,“ vysvetlila Paulínyová.
Pripomenula, že na webovej stránke mesta je stále dostupný materiál o tom, čo majú ľudia robiť v prípade ohrozenia.
V júli schválilo ministerstvo vnútra napojenie handlovského mestského rozhlasu na varovný systém civilnej ochrany.