HANDLOVÁ. Približne dvesto členov folklórnych speváckych skupín a hostí sa zišlo na 21. ročníku Hauerlandfestu, kultúrneho festivalu a stretnutia karpatských Nemcov, ktorý sa uskutočnil v Handlovej. Podujatie zorganizoval Karpatskonemecký spolok na Slovensku a jeho miestna handlovská skupina.
Karpatskí Nemci prišli do Handlovej vo svojich tradičných krojoch a so spolkovými zástavami
Medzi účastníkmi boli zástupcovia dvadsiatich obcí a miest zo stredného Slovenska, oblasti takzvaného Hauerlandu. Medzi nimi aj z Banskej Štiavnice, Handlovej, Kremnice, Žiaru nad Hronom, Skleného, Tužiny, Malinovej a ďalších. Pozdraviť ich prišla predsedníčka Spolku karpatských Nemcov Brunhilde Reitmeier - Zwick zo Stuttgartu, kdenžije mnoho bývalých obyvateľov Hauerlandu.
„Hauerlandfest je prvým, a teda najstarším festivalom karpatských Nemcov na Slovensku,“ potvrdil predseda Karpatskonemeckého spolku na Slovensku Anton Oswald.
Jeho cieľom podľa neho je predovšetkým pestovať kultúrne tradície národnosti, ktorá na Slovensku žije takmer osemsto rokov.
„Festival sa však stáva aj akýmsi mostom medzi Slovákmi a potomkami nemeckých osadníkov, pretože v skupinách, ktoré na Hauerlandfeste vystúpili, sú často aj slovenskí občania. Niekde je ich dokonca väčšina, ako napríklad v Sklenom. Pomáhajú udržiavať tradície v obciach a mestách, kde kedysi prevažovalo nemecké obyvateľstvo. Na druhej strane, spevácke skupiny Karpatskonemeckého spolku majú vo svojom repertoári aj mnoho slovenských piesní,“ konštatoval Oswald.
Predseda vyzdvihol aj nemalú pomoc rodákov. Hoci po druhej svetovej vojne bola väčšina karpatských Nemcov zo Slovenska na základe Benešových dekrétov vyhnaná, v súčasnosti sa vracajú a sú často nápomocní pri obnove a reštaurovaní pamiatok. Ako príklad uviedol Tužinu, kde rodáci žijúci v Nemecku s podporou nemeckej vlády prispeli na opravu kostola a morového stĺpa v prepočte viac než 500-tisíc eur. Dodal, že Karpatskonemecký spolok na Slovensku má v súčasnosti asi päťtisíc členov.