POLUVSIE. Pamätnú tabuľu odhalili aj vynikajúcemu folkloristovi, rodákovi z hornej Nitry, Jozefovi Strečanskému. Na tejto spomienkovej udalosti sa zúčastnili aj jeho deti, Zuzana a Jakub Strečanskí a zástupcovia Oblastného pracoviska a Miestneho odboru Matice slovenskej v Prievidzi.
„Ako dieťa som ho vnímala v prvom rade ako otca, autoritu, niekoho, kto chodí do práce, stará sa o nás, o Lubenú,“ spomína na otca dcéra Zuzana Strečanská. „Až v posledných rokoch som si uvedomila, koľko toho stíhal, čo všetko urobil, čo nám zanechal, aký odkaz, akú cestu otvoril. Vážim si to a obdivujem ho,“ dodala.
Jozef Strečanský sa narodil 12. októbra 1957 v obci Poluvsie, kde prežil takmer celý život. Už v mladom veku začal rozvíjať záľubu vo folklóre aj medzi svojimi rovesníkmi. Po absolvovaní Slovenskej vysokej technickej školy v Bratislave, založil v roku 1984 folklórnu skupinu Lubená. Spočiatku zastával funkcie vo všetkých jej zložkách – ako tanečník, spevák aj muzikant. Po krátkom čase ostal verný najmä svojim husliam a spevu. V roku 1991, v snahe postarať sa o budúcnosť folklórnej skupiny, založil detský folklórny súbor Malá Lubená. Jeho život 16. februára 1996 ukončila tragická autonehoda.
Počas svojho života sa v Poluvsí a okolitých obciach venoval aj výskumu a spracovávaniu rodinného zvykoslovia, ktorého prevažnú časť má Lubená vo svojom repertoári dodnes. Výsledkom jeho výskumu je aj takmer 300 ľudových piesní z Poluvsia a okolia.
Ako člen poradného zboru pre folklór a programovej komisie folklórnych slávností pri vtedajšom Hornonitrianskom osvetovom stredisku v Prievidzi vypracoval alebo sa podieľal na vypracovaní viacerých folklórnych projektov, medzi ktoré patria aj Zimné slávnosti folklóru.
Za rozvoj folklórneho hnutia boli Jozefovi Strečanskému udelené viaceré vyznamenania. To posledné – medailu Daniela Gabriela Licharda za celoživotnú obetavú činnosť v Dedinskej folklórnej skupine Lubená, jej príkladné pôsobenie v ochrane a šírení bohatstva ľudového folklórneho umenia, udelenú in memoriam 9. októbra 1999, prevzala už len jeho rodina.
Autor: Vlastimil Uhlár