Pondelok, 30. január, 2023 | Meniny má Ema

„Býval som veľký nervák,“ hovorí o sebe Jakub Krako

Má dvadsaťdva rokov a jeho záľubou je rútiť sa na lyžiach aj stokilometrovou rýchlosťou po strmom svahu, a to aj napriek svojmu zrakovému postihnutiu. A ide mu to naozaj dobre.

S olympijskými medailami.S olympijskými medailami. (Zdroj: TASR)

LAZANY. Dôkazom je nespočet medailí, medzi nimi aj tri zlaté a jedna strieborná z paraolympiády vo Vancouvri, ktoré si pravidelne odnáša z pretekov. Najúspešnejší slovenský paralympionik JAKUB KRAKO.

Ako by ste zhodnotili svoju tohtoročnú sezónu na lyžiach?

- Táto sezóna sa u mňa niesla v znamení zmien. Vymenil som trénera Dušana Šimu za staronového trénera Petra Matiaška a taktiež lyžujem s novým navádzačom Martinom Motykom. Aby toho nebolo málo, zmenil som tiež značku lyží, takže šlo prakticky o kompletnú obmenu môjho športového života. Kvôli tomu som tento rok neočakával prevratné výsledky, ale pošťastilo sa. Vyhral som aj prvý zjazd v živote, aj celkové bodovanie Európskeho pohára v zjazdovom lyžovaní. Prakticky vždy, keď som podal stopercentný výkon, som sa umiestnil na prvých dvoch postoch.

Sústredili ste sa tento rok iba na Európsky pohár?

- Áno, zúčastniť sa svetového pohára by bolo finančne dosť náročné. Európsky bol ale tiež na vysokej úrovni, čo sa týkalo konkurencie aj počtu a typu pretekov. A samozrejme som tak urobil aj kvôli škole, predsa len, štátnice a bakalára nerobím každý rok.

Vymenili ste teda navádzača a lyžujete spolu s Martinom Motykom. Dokázali ste sa rýchlo zladiť?

- Myslím, že nám to dobre funguje, čo dokazujú aj výsledky. Dobrý navádzač musí byť rýchlejší ako ja, ale zároveň sa musí vedieť prispôsobiť môjmu tempu a nemať tendenciu zrýchľovať. S Martinom nám to zatiaľ vychádza.

Akú zásluhu má na vašich víťazstvách?

- Rovnako veľkú ako ja sám. My sme prakticky ako jeden tím, musíme si plne dôverovať. Môj kamarát to raz dobre prirovnal k rallye závodom, kde vodič taktiež verí svojmu navigátorovi a koná podľa jeho pokynov. Ak sa teda navigátor pomýli a povie, že má ísť doľava a pritom mali pokračovať doprava, obaja skončia v priekope. Rovnako to je aj medzi mnou a navádzačom, ak sa zmýli, tak sa ocitnem vonku mimo trate a nedôjdem do cieľa s dobrým časom.

Ako spolu na svahoch komunikujete?

- Máme špeciálne vysielačky, takzvané interkomy, ktoré boli zostrojené pre motorkárov a cez ktoré sa rozprávame ako cez telefón. Je to výborné najmä kvôli počasiu, lebo aj keď je na svahu silný vietor, počujeme sa dobre.

387944_284713624897311_369157853_n.jpg

V rakúskom Pitztali, Jakub vpravo v podrepe. Foto: ARCHÍV SKI TEAM PEGAS REMATA

Nielen lyžiar, ale aj študent

Čo vlastne robí lyžiar v lete?

- V lete? Oddychuje. (smiech). Ale nie, aj počas leta mám tréningový plán, ktorého by som sa mal držať. Veľa behám, to beriem ako mentálny relax, často chodím aj na korčule alebo bicykel. A keď sa podarí, zahrám si aj nejaký kolektívny šport. Človek si už aj zvykne na to, že je počas sezóny stále v pohybe a kondícii, takže sa potrebujem hýbať a športovať aj v lete.

Ako vyzerá váš bežný deň?

- To je ťažké povedať tak univerzálne. Závisí to samozrejme od toho, koľko prednášok a seminárov v škole ten deň mám. Väčšinou to vyzerá tak, že ráno horko-ťažko vstanem z postele (smiech), venujem sa školským povinnostiam a na tréning si nájdem čas hlavne v podvečer. Inokedy sa zas dohodnem s kolegom z lyžovania, že si ráno ešte pred školou zájdeme do posilňovne. Keď sa ale musím učiť na skúšky, tak niekedy vynechám aj tréningy.

To vyznieva, ako by mal váš deň aspoň 40 hodín. Dokážete vôbec oddychovať takým štýlom, že si zapnete televíziu a vylihujete na gauči?

- Samozrejme, stíham aj to. Možno sa to nezdá, ale som dosť lemravý človek a často mi dlho trvá, kým sa dokopem niečo spraviť. Ale asi si viem dobre načasovať, čo kedy robiť, takže mám dostatok času aj na leňošenie.

Máte za sebou práve úspešne ukončené bakalárske skúšky, aký odbor ste konkrétne študovali?

- Podnikanie v obchode a cestovnom ruchu na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Takže to nemá nič spoločné so športom?

- V zásade nie, ten odbor má trošku komplikovaný názov, ale ide v ňom vlastne o podnikanie a marketing. Mojou témou na bakalárku bol marketing paraolympijského športu, takže aj na ekonomicky zameranej škole sa dá nájsť prepojenie so športom, keď človek chce.

Mali ste v škole nejaké úľavy?

- Nie, nie. Hneď na začiatku štúdia mi povedali, že individuálny plán na škole neexistuje, takže sa musím vždy dohodnúť s učiteľmi, či mi budú akceptovať moje časté vymeškávanie. Mal som v tomto smere aj podporu dekana a nikdy som nevymeškal viac ako polovicu semestra. Stalo sa, že som si niektoré skúšky zo zimy dorábal v lete, ale snažil som sa mať všetko čo najskôr hotové.

401247_331002676935072_726482187_n.jpg

Špindlerův Mlýn, Jakub druhý zľava. Foto: ARCHÍV SKI TEAM PEGAS REMATA

Mapa Čiech a Moravy ako suvenír

Čo je pre vás najväčším úspechom?

- Asi nikoho neprekvapím, keď poviem, že paraolympijská medaila. Ale, samozrejme, aj tie ostatné pre mňa veľa znamenajú.

Je pre vás lyžovanie po finančnej stránke stratová záležitosť, alebo ste vďaka svojim úspechom v pluse?

- Na začiatok musím pripomenúť, že som amatér a nie profesionál, takže nie som platený. Odmeny som dostal akurát za paraolympijskú medailu. Takže čo sa týka môjho vynaloženého času aj peňazí, ktoré šli do lyžovania, tak to bude vždy stratové. Venujem sa mu od deviatich rokov, každý víkend a vlastne každý deň som tomu obetoval čas, ale zas, nerobím to kvôli peniazom, ale pre to, aby som mal zo seba dobrý pocit.

Odnášate si z pretekov nejaké zaujímavé dary od organizátorov?

No, zopár kurióznych vecí som už dostal, napríklad mapu Čiech a Moravy, ale nič exkluzívneho. Vo Francúzsku sme celý tím dostali syr a víno. No a samozrejme pamiatkové tričká a čiapky, tých mám doma aspoň tristo.

Máte medzi športovcami aj nejaký vzor?

- Určite, každý dobrý športovec na vrcholovej úrovni mi môže byť vzorom. Teraz ma napadá Michal Martikán, zdá sa mi neuveriteľne psychicky vyrovnaný.

A vy a psychika? Ste na pretekoch nervózny?

- Býval som veľký „stresák“. Ale pred paraolympiádou so mnou začal pracovať psychológ, ktorý mi dosť pomohol. Ani neviem ako, ale dokázal zo mňa rôznymi cvičeniami urobiť naozaj psychicky vyrovnaného človeka. Predtým som bol skutočne nervák. Naučil som sa však ten stres ovládať a do všetkého ísť s chladnou hlavou. Pomáha mi to aj pri skúškach v škole.

563074_348286638540009_1395118336_n.jpg

Finále EP 2012, Jakub (vľavo) v seriáli suverénne dominoval, Foto: ARCHÍV SKI TEAM PEGAS REMATA

Začiatky na svahu

Pamätáte si ešte na deň, keď ste prvýkrát stáli na lyžiach?

- Jasné – strach v očiach (smiech). Nevedel som totiž zo začiatku brzdiť. Oblúky som sa naučil rýchlo, aj doprava, aj doľava, ale brzdenie mi akosi nešlo.

Možno práve to bola dispozícia na dobrého, rýchleho lyžiara...

- No možno je to tak. (smiech) To bolo na mojich začiatkoch vcelku kuriózne, že na svah ma vytiahol môj terajší tréner Peter Matiaško, ale lyžovať ma naučil Dušan Šimo, ktorý ma zas trénoval posledné štyri roky. Vtedy mal zo mňa dosť veľké nervy, lebo vždy som skončil v ňom.(smiech)

Inklinovali ste od začiatku k lyžovaniu alebo ste skúsili aj iný šport?

- Vyskúšal som toho celkom dosť. Rodičia vždy chceli, aby som sa venoval športu. Chodieval som napríklad na večerné kurzy plávania, na karate a podobne. Ale lyžovanie ma chytilo najviac.

Máte okrem športu aj iné koníčky?

- Ale áno, aj keď som asi hudobný antitalent, snažím sa hrať na gitare, ale len ako samouk a pre vlastné potešenie. A učím sa hrať aj na fujare, keď už som teda Slovák, tak by sa mi patrilo.(úsmev)

ico

Vizitka Jakuba Kraka

 • zrakovo postihnutý zjazdár, nar. 7. júla 1990 v Žiline
 • klubová príslušnosť: Pegas Remata, tréner: Peter Matiaško, navádzač: Martin Motyka
 • Najlepšie výsledky: 1. miesto v superkombinácii na X. ZPH v kanadskom Vancouveri 2010, 1. miesto v obrovskom slalome na X. ZPH v kanadskom Vancouveri 2010, 1. miesto v slalome na X. ZPH v kanadskom Vancouveri 2010, 2. miesto v super-G na X. ZPH v kanadskom Vancouveri 2010, 6. miesto v super-G na ZPH v Turíne 2006, majster sveta 2009 v slalome, 2. miesto v obrovskom slalome a v superkombinácii na MS 2009 v Kórejskej republike, na MS 2011 v Taliansku 1. miesto v slalome, striebro v superkombinácii a v obrovskom slalome a bol členom bronzového A-tímu SR v tímovej súťaži.
 • V roku 2011 nominovaný na prestížne výročné ocenenie Laureus World Sports Awards v kategórii hendikepovaných a výročné ocenenia Medzinárodného paralympijského výboru za rok 2011, najúspešnejší športovec prievidzského regiónu za rok 2010.
 • V roku 2012 suverénny víťaz celosezónneho seriálu pretekov Európskeho pohára v alpských disciplínach.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Eurohub Rokycany posilňuje a zrýchľuje spojenie s Nemeckom
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 5. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 6. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 7. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 2. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Svalovice sa netreba obávať
 5. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 6. Study program MANAGEMENT in English language
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 8. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 112
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 475
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 998
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 788
 5. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 619
 6. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 584
 7. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 1 076
 8. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 953

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 2. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 3. Jozef Stasík: EU v mobile
 4. Štefan Vidlár: Moje vyznanie viery
 5. Anna Miľanová: Zátišie s košeľou... 2007
 6. Ľubomír Belák: Demokracia 2023
 7. Eva Gallova: Ako od nás odvážali mladé Židovky
 8. Milan Buno: 7 knižných tipov: Z TV kulinárskej šou urobila reláciu o emancipácii žien!
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 28 755
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 685
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 249
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 412
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 471
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 820
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 735
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 672
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

Ilustračná fotografia.

Najvyššia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v rámci kraja je aktuálne v okrese Púchov.


SITA 21m
Požiar v Bystričanoch.

Požiar s najvyššou škodou, najviac evakuovaných pri zásahu, najviac jednotiek na zásahu a ďalšie naj. To všetko majú za sebou hasiči v okrese Prievidza.


a 1 ďalší 3 h

Štart všetkých trás s výnimkou najkratšej bol pri Pamätníku padlých v obci Cigeľ.


TASR 29. jan
Ilustračné foto

Prinášame vám prehľad podujatí z celého regiónu.


29. jan

Blogy SME

 1. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca.
 2. Alexander Hričko: Odevy Uhorska v období raného novoveku
 3. Jozef Stasík: EU v mobile
 4. Štefan Vidlár: Moje vyznanie viery
 5. Anna Miľanová: Zátišie s košeľou... 2007
 6. Ľubomír Belák: Demokracia 2023
 7. Eva Gallova: Ako od nás odvážali mladé Židovky
 8. Milan Buno: 7 knižných tipov: Z TV kulinárskej šou urobila reláciu o emancipácii žien!
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 28 755
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 15 685
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 8 249
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 412
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 471
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 820
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 735
 8. Ján Valchár: Jedenásť mesiacov štvordňovej operácie (Moskvu ale ubránime!) 3 672
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu