PRIEVIDZA. V centre okresného mesta sa pohybujú cudzinci, ktorí pod zámienkou zbierky lákajú od ľudí peniaze. Dávajú im pritom podpisovať hárky označené logami UNICEF, OSN a Červeného kríža a tvrdia, že peniaze pomáhajú hluchonemým.
Podozrivých ľudí rumunskej národnosti v týchto dňoch zaznamenali prievidzskí mestskí policajti najmä pred obchodným domom Prior v centre mesta.
Lepšie je zbierku ignorovať
„Obyvateľom odporúčame túto podozrivú aktivitu finančne nepodporovať a vyzývame ich, aby akýkoľvek kontakt s touto zbierkou preventívne nahlásili mestskej polícii,“ vyzýva vedenie Prievidze na svojom oficiálnom webe.
Na tieto aktivity na svojej stránke upozorňuje aj organizácia UNICEF. Ubezpečuje, že určite nejde o jej zbierku. „Polícia aj viaceré médiá nás informovali, že po Slovensku sa pohybuje rodina alebo viacero rodín – príslušníkov iného štátu, ktorí sa tvária, že zbierajú na pomoc iným. Osoby využívajú možnosť voľného pohybu v rámci Európskej únie a súčasťou skupiny sú aj deti. Nezbierajú však peniaze na pomoc iným, ale žobrú pod rúškom falošnej zbierky, ku ktorej nemajú platné povolenie Ministerstva vnútra,“ upozorňuje organizácia.
Prievidza nie je prvým mestom, kde sa podozriví Rumuni objavili. Pred dvoma mesiacmi ich činnosť riešili aj policajti v Považskej Bystrici.
„Dve rumunské občianky, ktoré vykonávali zbierku v Považskej Bystrici, boli riešené v blokovom konaní. Bola im uložená pokuta vo výške tridsať eur. Ženy mali pri sebe len pár eur, maximálne desať,“ uviedla na margo zásahu polície trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová. Dodala, že dokázať vinníkom nejaké porušenie zákonov je v týchto prípadoch veľmi ťažké. „Vyzývame preto ľudí, aby boli opatrní, overili si, komu dávajú peniaze a ak majú čo i len najmenšie podozrenie, aby sa radšej do takýchto ťažko identifikovateľných zbierok nezapájali,“ dodala Antalová.
Bežná prax podvodníkov
Anna Beňová z UNICEF Slovensko hovorí, že podobný prípad riešili aj v lete 2011 v Bratislave. Dodala, že organizácia má v uliciach miest len jednu veľkú zbierku do roka – Týždeň modrého gombíka, ktorý sa koná vždy v tretí májový týždeň. Povolenie k zbierke a informácie o účele zbierky, ako aj zoznamy regionálnych koordinátorov, sú vždy na ich webstránke.
„Pokiaľ ide o dobrovoľníkov, každý jeden musí byť riadne označený, teda mať pokladničku s logom UNICEF, ktorá je zapečatená, je na nej unikátne číslo pokladničky a číslo povolenia zbierky Ministerstvom vnútra, ďalej má pri sebe modré gombíky UNICEF a patričné oblečenie, teda biele alebo azúrovo-modré tričko, v menších obciach pásku na rameno s logom UNICEF,“ hovorí Beňová.
Každý dobrovoľník podľa nej musí vedieť dať kontakt na koordinátora zbierky v meste, dobrovoľnými koordinátormi sú zvyčajne učitelia, partnerské mládežnícke organizácie, materské centrá či iní dobrovoľníci. „Koordinátor má presný prehľad o tom, kto má ktorú pokladničku a má u seba povolenie ministerstva, dokáže sa priamo spojiť s UNICEF, ako aj riešiť všetko, čo sa týka pokladničiek v meste. Každé číslo pokladničky je unikátne a my presne vieme, do ktorého mesta sme ktoré čísla poslali a regionálni dobrovoľní koordinátori zase vedia mená dobrovoľníkov ku každej pokladničke v ulici. Naši dobrovoľníci nemajú pri sebe žiadne podpisové hárky a všetci zbierajú na rovnaký účel,“ uviedla Beňová.