PORUBA. Ekonomické dôvody prinútili obecných poslancov v Porube k zrušeniu tunajšej základnej školy, ktorá bola určená pre žiakov prvého až štvrtého ročníka. Od septembra malo školu navštevovať len 27 detí.
Dôvodom klesajúceho počtu v posledných rokoch nebola len všeobecne nižšia pôrodnosť, ale aj trend, keď rodičia z Poruby zapisovali deti do iných škôl, napríklad v Prievidzi, kde pracujú.
Byty nie sú všeliek
Napriek tomu, že Porubčania vedeli o problémoch školy, jej úplné zrušenie ich zaskočilo. Skupinka obyvateľov sa dokonca rozhodla ešte o školu zabojovať. Poslali poslancom list, v ktorých ich vyzvali na zvolanie mimoriadneho rokovania a zrušenie uznesenia o zatvorení školy.
„Zatiaľ žiadny poslanec zastupiteľstvo s takýmto bodom programu neinicioval,“ povedala starostka Poruby Helena Čavojská. Dodala, že poslanci sa pri hlasovaní rozhodovali na základe relevantných podkladov, mali k dispozícii rozpočet aj prognózy do budúcnosti.
„Robila starostka s učiteľským zborom analýzu poklesu počtu žiakov? Keď problémy so školou pretrvávali, prečo starostka nič nepodnikla?“ pýta sa Katarína Tisajová, ktorá spolu s niektorými ďalšími obyvateľmi obce nie je spokojná so zrušením školy.
Analýzy podľa starostky robili na úrade každý rok, prepočítavali predpokladaný počet detí s ekonomickými možnosťami obce. O situácii v škole sa hovorilo takmer na každom rokovaní poslancov.
„Čo sme robili, aby sa situácia nezhoršovala? Napríklad sme škole nedali právnu subjektivitu, ale ekonomiku sme riešili priamo na úrade, čím sme ušetrili nemálo peňazí,“ poznamenala Čavojská.
Milan Pieš, ďalší z kritizujúcich obyvateľov, sa tiež pýta, prečo obec pri neustále klesajúcom počte žiakov nezabezpečila výstavbu bytoviek.
Ich budovanie začne podľa starostky na jeseň. „Nové byty však automaticky neznamenajú viac detí v škole,“ pripomenula Čavojská.
Rodičia žiakov neprišli
Nespokojným Porubčanom sa tiež nepáči, že dopredu nevedeli o rokovaní zastupiteľstva, na ktorom mala byť škola zrušená. Starostka oponuje, že v programe bol bod „Kritický stav financovania chodu ZŠ“. Niekoľkokrát mala pozvánka na zasadnutie zastupiteľstva odznieť v rozhlase.
„Napriek tomu, že sme avizovali rokovanie o kritickom stave financovania školy, nikto z rodičov žiakov neprišiel,“ povzdychla si starostka.
Na rokovaní zastupiteľstva sa hovorilo aj o jej plate. Odporcovia zrušenia školy to považujú za neslýchané, pretože na jednej strane bola podľa nich zatvorená škola pre nedostatok peňazí a na druhej si starostka navrhne vyšší plat.
„Zákon hovorí, že poslanci majú raz ročne prerokovať plat starostu. Mne ho tentoraz poslanci zvýšili o 16 percent. V skutočnosti je však navýšenie len 6-percentné, lebo vlani mali všetci poslanci mzdy znížené o desať percent,“ ozrejmila Čavojská.