PRIEVIDZA/BOJNICE. Horúčavy dorazili aj na hornú Nitru. Teplota vzduchu sa minulý týždeň niekoľko dní držala nad hranicou tridsiatich stupňov. Hoci môžu slnečné lúče prispieť k dobrej nálade človeka, výrazné oteplenie dokáže taktiež spôsobiť zdravotné ťažkosti.
„Pri prehriatí organizmu hrozí kolaps, častá je aj dehydratácia z dôvodu nedostatku tekutín,“ upozorňuje na možné následky kardiológ Jozef Vičan.
Dôchodkyňu Margitu Homolovú slnečné dni tešia, v horúčavách však von príliš nevychádza. Z domova pre seniorov v Bojniciach, kde už niekoľko rokov býva, sa prejde párkrát iba do kaplnky. „V domove máme príjemný chládok, skoro ako v kostole. Vysoké teploty mi nerobia dobre, cítim sa slabšia a nechutí mi ani jesť,“ povedala.
Najdôležitejšie je veľa piť
Lekári odporúčajú pri horúčavách hlavne dodržiavať pitný režim. „Počas dňa by mal človek vypiť aspoň tri litre vody, najlepšie čistej. Je dobré obmedziť sladené nápoje a kávu. Ľudia by sa bez rozdielu veku mali vyvarovať dlhého pobytu na slnku, kritický je čas okolo obeda,“ radí Vičan. Dodal, že najrizikovejšími skupinami sú deti a starší ľudia.
Práve dôchodcovia totiž často zabúdajú dopĺňať tekutiny. Mnohí ani nepociťujú, že sú smädní, čo potvrdzuje aj opatrovateľka z domova dôchodcov v Bojniciach Mária Bardáčová. V zariadení im preto zamestnanci stále ponúkajú vodu alebo čaj. „Na záhradke pestujeme mätu a medovku, ktoré pridávame do vody s citrónom, tento nápoj je u nich veľmi obľúbený,“ dodala Bardáčová.
Skrátené vyučovanie
V niektorých školách sa učili pre horúčavy kratšie. Jednou z nich je aj prievidzské gymnázium, kde od minulého utorka trvá jedna vyučovacia hodina dvadsaťpäť minút. „Tento režim ponecháme až do konca školského roka, keďže posledný týždeň mávame vždy skrátenú výučbu,“ vysvetlila riaditeľka gymnázia Eleonóra Porubcová.
Študenti tento krok uvítali. „Známky už má takmer každý uzatvorené, takže by sme nemali na hodinách ani poriadne čo robiť,“ povedala študentka prvého ročníka Dominika Levandovská, ktorá chce horúce popoludnia stráviť na kúpalisku.
Rizikové povolania
Jednou z rád kardiológa, ako sa chrániť pred nepríjemnými následkami vysokých teplôt, je aj obmedziť pobyt vonku. Pri určitých povolaniach sa však pracujúci horúčavám a priamemu slnku nevyhnú.
„Ako vodič autobusu teplu neuniknem, nejazdím ani v klimatizovanom voze, takže pomáha akurát vetranie. A samozrejme pitný režim. Za deň vypijem tri litre vody,“ povedal šofér Eduard, ktorý jazdí na prímestskej linke. Doplnil, že na pracovisku majú aj sprchy, ktoré v týchto dňoch využíva na ochladenie.
V neľahkej situácii sú aj kuchári, ktorí pracujú ešte pri vyšších teplotách ako ukazuje vonkajší teplomer. „Najhoršie je, keď vyprážame na panvici, vtedy je v kuchyni naozaj neznesiteľne,“ zverila sa kuchárka závodnej jedálne Renáta Oboňová, ktorá ale berie extrémne teplo s humorom. „Aspoň mám peknú pleť, keď sa stále naparujem nad horúcim jedlom,“ dodala s úsmevom. Priznala tiež, že o osvieženie sa občas postarajú aj mužskí kolegovia, ktorí ženy s radosťou pooblievajú vodou.
Autor: Adriána Mečiarová