HANDLOVÁ. V okolí Handlovej je viacero lokalít, v ktorých sa v minulosti ťažilo uhlie. Jednou z nich je takzvané Náhradné pole, kde baníci pracovali asi do roku 1940. Neďaleko odtiaľ tiež v dvadsiatych rokoch minulého storočia bola aj povrchová baňa.
V týchto miestach sa po dlhých rokoch niekto rozhodol opäť kopať uhlie. Niečo také je ale zakázané.
Hrozia postihy
Na nelegálnu ťažbu uhlia zareagovali lesníci, podľa ktorých ide o závažné porušenie zákona o lesoch, ktorý zakazuje narúšanie pôdneho krytu a poškodzovanie lesných pozemkov.
Neznámy človek alebo viacerí ľudia ťažili a odvážali uhlie zo slojov, ktoré vystupujú na povrch a v minulosti boli prekryté zeminou.
„Sloje boli nelegálne odkryté miestnymi obyvateľmi a došlo k odvážaniu uhlia. Približne to mohol byť asi jeden meter kubický uhlia. Takáto činnosť bola vykonávaná bez nášho vedomia a súhlasu,“ informoval riaditeľ Odštepného závodu Prievidza Lesov SR Ján Mokrý.
Prípad prešetruje aj Obvodný banský úrad v Prievidzi. Priamo na mieste však nikto prichytený nebol, preto nemôže byť zatiaľ nikto postihovaný.
„Tomu, kto vykonáva nelegálnu ťažbu uhlia, hrozí v prípade právnických a fyzických osôb pokutové konanie, ak ide o občana, priestupkové konanie,“ povedal predseda Obvodného banského úradu v Prievidzi Bohumil Néč.
Upresnil tiež, že na dobývanie uhlia musí vydať povolenie príslušný banský úrad. Pokiaľ ho nevydá a predsa niekto uhlie kope, jedná sa o nelegálnu činnosť.
„Uhlie je nerastné bohatstvo, ktoré je vlastníctvom Slovenskej republiky,“ zdôraznil Néč.
Jamu bane zasypú
Lesníci navrhujú, aby odkryté ložisko Hornonitrianske bane prekryli, aby k nemu nebol prístup. Rovnako by ho mali označiť tabuľami, ktoré budú zakazovať poškodzovanie pôdneho krytu.
Obvodný banský úrad v Prievidzi už vydal opatrenie na zasypanie jamy a vyznačenie zákazu akejkoľvek ťažby v tejto lokalite. Bane tiež majú povinnosť toto miesto pravidelne kontrolovať.
„Jamu zasypeme do 30. júna,“ povedala hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková a pokračovala: „Keďže miesto sa nachádza v ťažšie dostupnom teréne pre veľké mechanizmy, robíme potrebné opatrenia, aby sme mohli jamu zasypať. Priestor bude označený tabuľkami so zákazom ťažby a budeme tu robiť pravidelné kontroly.“
Lesníci upozornili, že uhlie môže byť potenciálnym zdrojom vzniku podzemného lesného požiaru, ktorý je ťažko uhasiteľný.
Hovorkyňa baní nesúhlasí. „Nebezpečenstvo požiaru nehrozí. Nachádza sa tam len nekvalitné uhlie lignitového typu, u ktorého nedochádza k samovznieteniu. Práve pre jeho nízku kvalitu bola ťažba pred viac ako sedemdesiatimi rokmi ukončená.“
O nelegálne kopanie uhlia sa zaujíma aj polícia. „Čakáme na vyjadrenie Obvodného banského úradu v Prievidzi. Na jeho základe budeme ďalej konať,“ napísala vo svojom stanovisku trenčianska policajná hovorkyňa Elana Antalová.
Ťažba uhlia
Hornonitrianske bane Prievidza sa doteraz nestretli s prípadom, že by na ich ložisku niekto ťažil nelegálne uhlie.
„Historické pramene však uvádzajú, že výskyt uhlia na hornej Nitre spozorovali ľudia práve na miestach, kde uhoľný sloj vychádzal na povrch. Bolo to napríklad v Handlovej, Novákoch alebo Lehote pod Vtáčnikom. Začali ho kopať a použili na kúrenie,“ objasnila začiatky ťažby uhlia v prievidzskom regióne hovorkyňa Hornonitrianskych baní Adriana Siváková.
(mak)