NITRIANSKE PRAVNO. Ján Roháč by mal narodeniny 18. júna.Narodil sa roku 1932 do rodiny obecného úradníka v Nitrianskom Pravne. Do matričného listu mu napísali meno Ján Anton Alojz.
Roháč bol obľúbený, uznávaný a kolegami z umeleckej brandže obdivovaný pre svoju nekonfliktnú a veselú povahu. Od detstva ho lákala múza. Aj preto po štúdiu na gymnáziu v roku 1950 odišiel z domu. V roku 1955 vyštudoval pražskú divadelnú fakultu akadémie muzických umení. Nie je tajomstvom, že už počas vysokoškolského štúdia sa orientoval na zábavné, estrádne a satirické umelecké žánre. Do rodného kraja na Slovensko sa vracal sporadicky. Zakotvil v Česku. Roháčovou prvou umeleckou profesionálnou štáciou sa stalo mesto perníkov Pardubice.
Úspešný v Bruseli aj Montreale
K srdcu mu prirástla stovežatá Praha, kde natrvalo zakotvil. Najskôr v Divadle estrády a satiry, súčasnom ABC. Na divadelných doskách sa stretol s Vladimírom Dvořákom a neskôr aj s dlhoročným kamarátom Miroslavom Horníčkom. Ján Roháč svoj výrazný režisérsky potenciál pretavil v početných divadelných hrách, filmoch a televíznych programoch. Neskôr sa umelecká sféra širokého záujmu presunula na strieborné plátno – film a rozvíjajúcu sa televíznu tvorbu. Okrem toho Janko, ako ho volala početná skupina kolegov z umeleckej brandže, sa zaradil medzi významných spolutvorcov svetových úspechov Laterny magiky a audiovizuálneho systému Kinoautomat, ktorý na svetovej výstave Expo´58 v Bruseli a Expo´67 v Montreale, slávil medzi svetovou odbornou i laickou kultúrnou verejnosťou obdiv a pozornosť.
Krátky, no plodný život
Slávny rodák z Nitrianskeho Pravna pôsobil a úzko spolupracoval s autorom piesní, spevákom Jiřím Suchým v divadle Semafor. Jeho osobitý javiskový štýl bol v hrách Zuzana je zase sama doma či Dobre platená prechádzka. Stál pri zrode Hovorov H s Miroslavom Horníčkom, slávu žali recitály so šansonierkou Hanou Hegerovou, hercami Šimkom, Grossmannom a Sobotom. Počas svojho krátkeho, ale plodného umeleckého života režisér Roháč natočil takmer desať hraných filmov a takmer dvadsať divadelných predstavení či zábavných televíznych seriálov. Umelecky spolupracoval na známom hudobnom filme Kdyby tisíc klarinetů z roku 1964. Režisérsky priekopník humoru a dobrej satiry Ján Roháč zanechal vo filmových a televíznych archívoch špičkové zábavné a hudobné programy, v ktorých účinkovali populárni česko-slovenskí herci a speváci.
Nielen pracovne žili ľudia okolo režiséra Roháča. Spomína na neho aj Milan Lasica. „Úprimne, všetky moje spomienky na Janka Roháča sú veselé. Mal obrovskú energiu, z jeho vnútra vyžarovala životná radosť. Keď sme sedeli uňho na chate v Karlových Varoch, sledovali sme v televízii nemecký program. Tam sa totiž dal naladiť. Vysielali film Ninočka s Gretou Garbo, Janko prekladal z nemčiny. Keď film skončil, jeho žena prepla na Prahu a Janko prekladal ďalej do slovenčiny. Naša spolupráca trvala od roku 1966 do jeho smrti. Hoci bola prerušená naším zákazom činnosti, priateľstvo pokračovalo,“ uzavrel Lasica.
Divadelná jar
Na Jána Roháča nezabudli ani rodáci z Nitrianskeho Pravna. Pravidelne každý rok organizujú Festival zábavného divadla s názvom Divadelná jar Jána Roháča. Tento rok v druhej polovici mája pripravili jedenásty ročník.