PRIEVIDZA. Pre mnohých mladých ľudí sa končí v tomto období jedna z významných etáp ich života. Maturita je zlomovým momentom, po ktorom sa nasmeruje človek buď k ďalšiemu štúdiu alebo začne pracovať.
Na prievidzskom úrade práce sociálnych vecí a rodiny sme sa spýtali, na čo by maturanti v tomto období nemali zabudnúť, aké povinnosti by si mali splniť.
Nárok na prídavok
Napriek tomu, že štúdium na strednej škole končí pre študenta dňom vykonania maturitnej skúšky, štatút študenta mu ostáva až do konca augusta. Toto obdobie je označované ako „sústavná príprava na povolanie“.
Maturanti sa musia na úrad práce prihlásiť od 1. do 7. septembra. Dovtedy majú ich rodičia právo na prídavok na dieťa. Prihlásiť sa môžu na úrade práce aj skôr, teda v júni, júli alebo auguste, v takom prípade už ale ich rodičia na nich prídavok dostávať nebudú.
„Maturant, ktorý chce ďalej študovať na vysokej škole, musí prísť na úrad práce po vykonaní maturitnej skúšky. Podá si žiadosť o zaradenie do evidencie a oznámi úradu, že si podal prihlášku na vysokoškolské štúdium. Úrad absolventovi preruší konanie až do zdokladovania rozhodnutia o prijatí alebo neprijatí na vysokú školu. Úrad potom absolventa zaradí alebo nezaradí do evidencie nezamestnaných,“ vysvetlil riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi Radko Gavliak.
Brigádnická pomoc
Mladí ľudia, ktorí chcú v lete pracovať, môžu so zamestnávateľom uzatvoriť dohodu o brigádnickej pomoci študentov. Za študenta je považovaná osoba, ktorá navštevuje denné štúdium na strednej alebo vysokej škole.
„Na preukázanie štatútu študenta je najvhodnejšie potvrdenie o návšteve školy. Tento doklad je neoddeliteľnou súčasťou dohody o brigádnickej pomoci študentov, inak je táto dohoda neplatná,“ zdôraznil Gavliak.
Pracovnú zmluvu môže absolvent so zamestnávateľom uzavrieť už po vykonaní maturitnej skúšky.
Pre mladých je zaujímavá aj absolventská prax. Vykonávať ju však môžu len ľudia mladší ako 26 rokov, ktorí sú vedení v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace a majú len krátku alebo žiadnu prax. Absolventskú prax poskytuje úrad práce na základe žiadostí zamestnávateľov.
„Za výkon absolventskej praxe je výška paušálneho príspevku 189,83 eur,“ dodal Gavliak.