PRIEVIDZA. V parku pod lekárňou na prievidzskom sídlisku Kopanice mal pribudnúť nový chodník. Dva pôvodné, ktoré spájajú ulice Gorkého a energetikov, sú od seba vo vrchnej časti parku vzdialené asi tridsaťpäť metrov. Nový mal byť medzi nimi.
Napriek tomu, že mnohým sa tento zámer zdal byť absurdný, prievidzská radnica ho obhajovala. Chodník totiž nemal slúžiť len chodcom, ale mal byť aj súčasťou viacerých protipovodňových opatrení v meste.
Ľudia nič nežiadali
Za nezmysel označil tretí chodník v parku pod lekárňou poslanec Michal Dobiaš (nezávislý), ktorý sa o ňom dozvedel náhodou.
„Za desať rokov, čo som mestský poslanec, som sa nestretol s požiadavkou ľudí, aby v parku pribudla ďalšia cestička pre peších. Naopak, už roky sa snažím, aby bol opravený jestvujúci chodník z betónových panelov, ktorý je poškodený a nebezpečný. Budovanie nového chodníka by bolo mrhanie peniazmi,“ neskrýval rozhorčenie Dobiaš.
Prekvapilo ho, že chodník mal byť budovaný z peňazí, ktoré sú určené na protipovodňové opatrenia.
„Nie som odborník, ale sídlisko Kopanice je na kopci, povodne tu asi príliš nehrozia. Navyše chodník považujem za zásah do zatrávnenej plochy, ktorá určite lepšie vsiakne vodu ako pevná plocha,“ tvrdil poslanec.
Projekt platí štát
Vedenie mesta po kritike poslanca Dobiaša chodník bránilo. Vysvetľovalo, že ide o súčasť väčšieho programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí Slovenska. Prievidza z tohto programu získala od Úradu vlády 100-tisíc eur.
„V meste boli vybrané štyri lokality tak, aby boli zohľadnené všetky volebné obvody. V rámci dotácie budú vybudované chodníky na Hviezdoslavovej ulici, Mierovom námestí, na sídliskách Kopanice a Žabník,“ informoval hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Chodník na Kopaniciach mal viesť po nespevnenej vyšliapanej ploche okolo dvoch detských ihrísk a dlhý by mal byť 69 metrov. Mal zachytávať zrážkové vody z chodníka a priľahlých trávnatých plôch v svahovitom teréne.
Projekt financuje Úrad vlády a podľa Ďurejeho bol na základe prísnych kritérií posudzovaný akreditovanými odborníkmi.
„Teší nás angažovanosť a záujem pána poslanca Dobiaša, ale v tomto prípade ide o odbornú rovinu v rozsiahlej oblasti vodozádržných a protipovodňových opatrení. Z tohto dôvodu sú pre nás smerodajné stanoviská odborníkov a nie poslanca Dobiaša,“ vyhlásil minulý štvrtok hovorca mesta.
Nečakaný obrat
V piatok dopoludnia však už situácia bola iná. Práve Dobiaš, názory ktorého mesto odmietalo a podceňovalo, sa stretol so zainteresovanými odborníkmi z mestského úradu.
„Uznali moje logické argumenty, že budovaním nového chodníka by došlo k mrhaniu peňazí. Jeho výstavba by stála takmer 22-tisíc eur. Platil by to síce štát, ale prečo by mali byť verejné financie takýmto neefektívnom spôsobom minuté?“ spýtal sa poslanec.
Hovorca mesta v piatok potvrdil, že chodník sa možno stavať nebude, aj keď verejné obstarávanie na dodávku prác bude dokončené.
„Sú dve možnosti. Po dohode s Úradom vlády nevyčerpané prostriedky za tento chodník vrátime, alebo ak bude Úrad vlády súhlasiť, požiadame o zámenu a peniaze použijeme na vybudovanie nového chodníka na mieste, kde je teraz betónový. Oba varianty sú však v rovine ďalších diskusií a rokovaní a nejde o záväzný postup,“ povedal Ďureje.
Dobiaš bol takýmto vyjadrením zaskočený. „Na rokovaní mi bolo jasne povedané, že nový chodník sa stavať nebude. Nerozumiem, prečo vedenie Prievidze zrazu hovorí, že nič nie je záväzné.“
Mesto pôvodne nevidelo dôvod, prečo by sa k zámeru výstavby nového chodníka mali vyjadrovať poslanci zo štvrtého volebného obvodu, pretože podľa neho išlo o investíciu platenú z mimorozpočtových zdrojov samosprávy.
„Nepáči sa mi takýto postoj radnice. Nemali nás obísť. Ukázalo sa, že keby nás boli oslovili skôr a pýtali sa na náš názor, mohli sme hneď hľadať vhodné riešenie,“ uzavrel Dobiaš.
Ak sa bude stavať nový chodník alebo pôvodný betónový prebudovávať, stavebné práce by mali začať aj skončiť v tomto roku, kedy bude dotácia aj zúčtovaná.