PRIEVIDZA. Na Okresnom súde v Prievidzi pokračovalo hlavné pojednávanie so štyrmi obžalovanými bývalými manažérmi Vojenského opravárenského podniku v Novákoch a bezpečnostného technika, ktorým je za vinu kladená tragédia z 2. marca 2007, pri ktorej zahynulo osem ľudí.
Na pláne boli výpovede svedkov, bývalých zamestnancov, ktorí boli v čase výbuchu neďaleko epicentra. Pred samosudkyňou hovorili o pracovných podmienkach v podniku, dodržiavaní bezpečnosti pri práci aj samotných explóziách.
Výpovede troch svedkov plánuje súd prečítať, keďže medzičasom zomreli.
Trvalé následky
Soňa pracovala v podniku osemnásť rokov a v čase výbuchu bola kúsok od jeho epicentra. „Po prvej explózii začalo horieť v chodbe, rýchlo sme preto utekali von. Druhý výbuch ma odhodil tridsať metrov. Našťastie som spadla do potoka, ktorý bol v zákryte a zasypali ma palety. To mi zrejme zachránilo život,“ spomína.
Napriek tomu utrpela ťažké poranenia s trvalými následkami, mala črepiny v brušnej dutine, prestrelenú ruku, otras mozgu a prasknuté oba ušné bubienky. Do podniku sa už nikdy nevrátila, dnes je na čiastočnom invalidnom dôchodku.
Viacerí svedkovia mali problém spomenúť si na detaily z poobednej zmeny, kedy k výbuchu došlo. Prokurátor teda často čítal ich výpovede z roku 2007.
Výkonnostné normy
Poškodení povedali, že v podniku mali normy, ktoré museli plniť. „Za zmenu sme mali rozobrať štyristo mín,“ povedala svedkyňa. Ďalší svedok doplnil, že normy sa neustále menili podľa toho, ako sa ich darilo plniť. V minulosti vypovedal, že za nesplnenie normy mohli hroziť sankcie v podobne znížených odmien, na hlavnom pojednávaní to však nepotvrdil.
Priznal, že na nádvorí medzi výrobnými halami bola skladovaná munícia rôznych druhov. „Išlo o muníciu na delaborovanie počas najbližších šiestich zmien,“ vysvetlil.
Sudkyňu zaujímalo, koľko munície bolo na jednotlivých pracoviskách počas delaborácie, svedkovia však nedokázali posúdiť, či išlo o bežné množstvá. Nevedia totiž, koľko munície bolo možné naraz skladovať na pracoviskách tak, aby to bolo v súlade s bezpečnostnými predpismi. Právny zástupca bývalého generálneho riaditeľa podniku Jozefa B. Peter Vačok si myslí, že „sa stráca vecná, rozumová aj logická súvislosť medzi obložnosťou a príčinou výbuchu.“
Výsluchy svedkov budú na prievidzskom okresnom súde pokračovať až do piatka. Obžalovaní sú bývalý generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), bývalý ekonomicko-obchodný riaditeľ VOP Eduard B. (1942), bývalý technický riaditeľ VOP Ján L. (1957), bývalý výrobný riaditeľ VOP Ján L. (1963) a bývalý bezpečnostný technik Jozef O. (1975). Hrozí im trest odňatia slobody až na osem rokov.
Explózia vo VOP Nováky 2. marca 2007 usmrtila osem pracovníkov. Vážne zranenia utrpel jeden zamestnanec a ďalších 20 sa zranilo ľahšie. Detonácie spôsobili v zemi kráter s priemerom 20 metrov a zničili niekoľko budov. Tlaková vlna rozbila okná a výklady obchodov nielen v meste, ale aj v 11 kilometrov vzdialenej Prievidzi a Bojniciach. Vyčíslená materiálna škoda na VOP je takmer päť miliónov eur.