PRIEVIDZA/HANDLOVÁ. Samosprávy sú povinné na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám umožniť každému dostať sa k údajom, ktoré požaduje.
Niektoré mestá na Slovensku evidujú obrovské množstvá žiadostí o sprístupnenie informácií, dokonca majú permanentných žiadateľov, ktorí chcú niečo vedieť.
Dve najväčšie mestá na hornej Nitre sa s takými extrémami nestretávajú. Dokonca nemuseli vyhovieť ani kurióznym žiadostiam.
Odpovede k diplomovkám
V žiadosti o sprístupnenie informácií musí byť celé meno a priezvisko žiadateľa alebo jeho obchodné meno. Chýbať nemôže ani adresa a spôsob, akým chce informácie zaslať.
„Najčastejšie žiadatelia zabúdajú na celú adresu a občas neuvedú spôsob, akým si prajú požadované údaje zaslať,“ povedala hovorkyňa Handlovej Jana Paulínyová.
Obyvatelia sa dožadujú vecných informácií, v Prievidzi ani v Handlovej sa zatiaľ neobjavili netradičné žiadosti.
„Ľudia sa skôr zameriavajú na informácie, ktoré práve rezonujú na verejnosti,“ zdôraznil hovorca Prievidze Michal Ďureje.
Na handlovskú radnicu prichádzajú hlavne žiadosti týkajúce sa financií, obstarávania, platov zamestnancov a služieb poskytovaných mestom. Každoročne sa v istom období stretávajú so žiadosťami, ktoré súvisia s vypracovávaním diplomových prác. Otázky sú vtedy rôznorodé.
Najmenej štyri papiere
Na prievidzskom mestskom úrade žiadosti o poskytnutie informácií vybavuje jedna úradníčka. Čas, za ktorý odpovede pripraví, je rôzny, záleží na otázkach a obsahovom zameraní žiadosti.
V Handlovej považujú poskytovanie informácií za kolektívnu prácu. Hovorkyňa je však poverená založiť spis k žiadosti a u konkrétnych odborníkov na mestskom úrade sa snaží získať odpovede na otázky zo žiadosti.
„Aj keď je žiadosť veľmi jednoduchá, potrebné sú minimálne štyri papiere, teda žiadosť, evidencia, odpoveď a zápis v spise. Využívanie tohto inštitútu zaručuje žiadateľom, že im bude odpovedané do ôsmich dní, ale zároveň s tým súvisí 'papierovačka', v ktorej sa asi nevyžíva nikto,“ vysvetlila Paulínyová.
Pripomenula, že študentom v Handlovej odpovedajú aj bez toho, aby museli svoje otázky zasielať v rámci zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
V baníckom meste evidujú za rok 2010 štrnásť žiadostí, vlani ich bolo len deväť. No tento rok ich už mali trinásť. Rovnako aj v Prievidzi ich bude tento rok viac ako vlani, keď ich evidovali 39. K 23. máju tohto roku prievidzská radnica zaznamenala už 52 žiadostí o informácie.