PRIEVIDZA. V Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi sa uskutočnila slávnostná inaugurácia novej poštovej známky s motívom strieborného rímskeho lanxu, pochádzajúceho zo zbierkového fondu múzea.
„Známku vydala Slovenská pošta v rámci emisnej rady Európa 2012: Návšteva a má hodnotu 0,90 eura,“ vysvetlil Martin Vančo zo Slovenskej pošty.
Emisia je podľa neho spoločným projektom európskych poštových operátorov združených v asociácii Post Europ, ktorá každý rok vyhlasuje tému na vydávanie takýchto poštových známok vo všetkých krajinách asociácie. Tohoročná téma bola Návšteva. Poskytovala teda široké možnosti na výber motívu, ktorý by mal upozorniť na niektoré pozoruhodnosti, historické skutočnosti alebo umelecké predmety v danej krajine.
Autor známky, akademický maliar a vysokoškolský pedagóg Peter Augustovič, zvolil fragment z figurálneho vlisu na okraji vzácneho plochého strieborného podnosu známeho ako rímsky lanx, ktorý vlastní Hornonitrianske múzeum. Zobrazuje totiž výjav najstaršieho zobrazenia návštevy v zbierkach umenia na Slovensku, a to historickú návštevu rímskych aristokratov z prelomu rokov 510/509 pred Kristom v gréckych Delfách. Tam išli po veštbu, kto bude vládnuť. Na svete existujú zachované iba dva takéto podnosy.
Hornonitrianske múzeum pri príležitosti inaugurácie známky vo svojich priestoroch zároveň otvorilo aj výstavu Jeden z dvoch príbeh rímskeho lanxu. Účastníkom slávnosti ho porozprávala archeologička múzea Dominika Haragová.
Lanx pochádza z archeologického nálezu pri ťažbe tehliarskej hliny pri obci Krakovany-Stráže v okrese Piešťany v roku 1939. Robotníci tam objavili hrob germánskeho náčelníka, ukrývajúci značné umelecké a historické bohatstvo v podobe milodarov mŕtvemu. Zachoval sa len uvedený lanx, chýbali mu však rukoväte. Jeho priemer je takmer 50 centimetrov a je jedinečný svojim výzdobným motívom, ktorý tvorí reliéfna výzdoba po obvode podnosu. Na rozdiel od iných podobných strieborných predmetov totiž lanx z Krakovian-Stráží nemá motívy mytologické, ale historicko-politické. V dvanástich výjavoch je zobrazený príbeh Lucia Iunia Bruta, prvého rímskeho konzula, muža, ktorý obetoval všetko, i vlastných synov, v mene rodiacej sa Rímskej republiky.
Lanx mal pôvodne dve rukoväte, ktoré však nálezcovia odlomili a rozdelili si ich. Iba šťastná náhoda chcela, aby sa počas výstavy v Porýnskom zemskom múzeu v Bonne, kde ho z Prievidze zapožičali v roku 1997, našla aspoň jedna z nich. Vlastnil ju americký zberateľ z New Yorku. Je nepopierateľné, že patria k sebe. Osud druhej rukoväte zostáva neznámy. Múzejníci však veria, že sa ešte nájde.
Súčasťou inaugurácie známky bola aj poštová pečiatka a obálka prvého dňa, ktorú vytvoril rytec Ľubomír Žalec. Výstava, na ktorej si okrem detailných fotografií všetkých výjavov na podnose môžu návštevníci pozrieť aj samotný lanx i s odtrhnutou rukoväťou, potrvá do 3. septembra.