Na východ Slovenska sa dostanú drobné kresby, grafické listy aj sochárske diela.
BOJNICE. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravilo pre milovníkov kultúry a histórie putovnú výstavu Z pokladov bojnického zámku. Premiérovo sa predstaví sa v centre južného Zemplína v Trebišove.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
„Ročne bránou zámku prejde takmer 250-tisíc domácich a zahraničných návštevníkov. Múzeum si každého návštevníka váži a snaží sa mu vychádzať v ústrety. Preto sa vedenie múzea rozhodlo, že sa svojim bývalým i budúcim návštevníkom odvďačí tak, že ich nebude pozývať iba do Bojníc, ale príde priamo za nimi do všetkých regiónov Slovenska,“ informovala Lucia Sokolová z oddelenia marketingu a služieb bojnického zámku. Výstavu otvoria 6. júna v priestoroch trebišovského kaštieľa a návštevníci ju budú môcť uvidieť do 29. júla.
Na výstave múzeum predstaví viac ako dvesto unikátnych zbierkových predmetov z oblasti výtvarného umenia a umeleckého remesla.
„Budú to prevažne drobnejšie artefakty, ktoré návštevníci zámku bežne neuvidia, keďže sa nachádzajú v jeho depozitároch spolu s ďalšími vzácnymi exponátmi,“ doplnila Sokolová.
Z výtvarného umenia vyzdvihla najmä ikonu Tichvinskej Matky Božej s perlami, zaujímavé podľa nej sú aj doteraz nevystavované drobné kresby a grafické listy.
„Zo sochárskych diel bude na výstave napríklad gotická soška Panny Márie s dieťaťom, malební anjelici Dionýza Stanettiho, ako aj busta Beatrix od francúzskeho sochára Juliena Causseho,“ uviedla. Návštevníci uvidia taktiež český a viedenský porcelán, taliansku majoliku, habánsku fajansu i nemeckú kameninu. Nebude chýbať ani sklo, striebro a hodiny, či cestovný príbor alebo kazeta s potrebami na šitie.
„Jedinečné sú najmä meče z pôvodného majetku posledného šľachtického majiteľa Bojnického zámku grófa Jána Pálfiho. Bol švagrom Emanuela Andrášiho, po ktorom je v Trebišovskom okrese pomenovaný Manov kanál privádzajúci vodu z Tople pri Božčiciach do trebišovského cukrovaru,“ zakončila Sokolová.