PRIEVIDZA. Majstrovské oslavy odzneli, hráči sa rozišli, mravčia práca vedenia BC Prievidza však ešte len začína.
„Sezóna skončila krásne, ziskom titulu. Hráči odviedli svoj džob na palubovke, teraz je na ťahu vedenie klubu. Je potrebné z tohto úspechu vyťažiť maximum – či už na poli sponzoringu alebo hernom. Ako víťaz máme miestenku do Eurochallenge Cupu, preto sa snažíme nájsť silného partnera, ktorý by nám pomohol zvládnuť túto súťaž po finančnej stránke. V porovnaní s rozpočtami futbalových alebo hokejových extraligistov môžeme s oveľa nižšími prostriedkami reprezentovať mesto, štát a aj sponzora v celoeurópskej súťaži,“ uviedol PR manažér prievidzského basketbalového klubu Martin Boško.
Pri príležitosti odohrania posledného tohtoročného finálového zápasu sa uskutočnilo i stretnutie sekcie mužskej extraligy, na zasadaní sa zúčastnili všetky kluby najvyššej súťaže s výnimkou Žiliny a zástupcovia družstiev BK Inter Bratislava, Slávia TU Košice a ŠK Slávia 94 Prešov.
Výstupom boli viaceré návrhy zmien v nasledujúcom ročníku. Jednou z nich je i obmedzenie počtu zahraničných hráčov uvedených v zápise o stretnutí na maximálne šesť, čo v klube nevidia pozitívne.
„Čelili sme kritike pre prevažné angažmán zahraničných hráčov, fanúšikovia však chcú vidieť víťazstvá a baviť sa basketbalom. Takže otázka znie – chceme plnú halu, spokojných divákov, publicitu a záujem sponzorov alebo administratívnym zásahom zaručíme miestenku menej skúseným hráčom a dosiahneme opak – menej víťazstiev, menšiu podporu, menej divákov?,“ argumentuje Boško.
„Slovenské talenty neprídu lusknutím prsta. Budúcnosť vidím vo využití potenciálu, ktorý máme k dispozícii. Cieľom by mali byť 12 až 15-roční hráči, ktorým sa treba systematicky venovať, aby pred vstupom medzi seniorov boli hotovými hráčmi naozaj spĺňajúcimi extraligové požiadavky, administratívne zásahy nič nevyriešia,“ pokračoval.
„Je potrebné vybudovať celoplošný systém práce s mládežou, inak bude liga menej atraktívna pre sponzorov a kto bude potom týchto hráčov financovať? Týmto štýlom sa z extraligy stane vysokoškolská súťaž, respektíve získa akýsi poloamatérsky status,“ myslí si PR manažér BC Prievidza.
Česká NBL po skúsenostiach s Interom a Levicami „rozmýšľa“ o rozšírení svojho peletónu o ďalšie dva slovenské kluby.
„Prievidzský basketbalový klub ako posledný federálny majster so svojou diváckou podporou by bol pre NBL zaujímavým účastníkom, ale česká strana by si nemala vyberať slovenské mužstvá ako sa jej zachce. Zmysel vidím iba v spoločnom projekte. Ak do Česka odídu štyri kvalitné tímy, má vôbec zmysel štartovať našu súťaž?,“ reagoval Boško.
„Extraliga bola odchodom Interu do českej NBL poznačená, tým pádom ostal nepárny počet tímov. Rozšírenie by bolo samozrejme prínosom, minimálne by však už nemalo dochádzať k znižovaniu počtu tímov. Verím, že do nasledujúcej sezóny nastúpi aspoň desať družstiev,“ naopak víta snahu rozšíriť v nasledujúcej sezóne extraligu na párny počet družstiev (10 alebo 12), kde je v hre okrem „povinného“ návratu Interu Bratislava (inak by nemohol štartovať za riekou Moravou) aj účasť Košíc alebo Prešova, na zvážení je dokonca ponúknutie účinkovania zahraničnému družstvu.
„Takéto niečo sa ale nedá schváliť za 40 minút pred posledným finálovým stretnutím,“ reagoval na krátkosť času a termín rozpravy o plánovaných zmenách Boško.
Podľa jeho ďalších slov je potrebná hlbšia diskusia a žiaden z návrhov nepovažuje za definitívny.