BRATISLAVA. Dnes im mešká výplata a o dva mesiace nemusia mať už ani zamestnanie.
Päť rokov po ničivom výbuchu má Vojenský opravárenský podnik v Novákoch pre svojich 160 zamestnancov prácu už len na dva mesiace.
Štát už na jeho záchranu nemá peniaze. Ministerstvo obrany sa podľa televízie TA3 pripravuje aj na jeho zatvorenie. O jeho osude má do konca mája rozhodnúť špeciálna komisia.
„Ďalšie kroky závisia od vývoja situácie a od toho, či spoločnosť nájde strategického partnera,“ povedala Danka Capáková z ministerstva obrany.
Minister obrany Martin Glváč (Smer) nájdeniu partnera veľkú šancu už nedáva.
Hlásil sa len Černák
Fakty
VOP Nováky
Pôvodný Vojenský opravárenský podnik 015 Nováky vznikol v roku 1957.
Pri maximálnych kapacitách dokázal zlikvidovať 12tisíc ton rôznej munície ročne.
Okrem toho ešte donedávna vyrábal granáty alebo prerábal ostrú muníciu na cvičnú.
V posledných rokoch v závode pri troch výbuchoch prišlo o život deväť ľudí.
V súčasnosti podnik zamestnáva okolo 160 ľudí.
Hľadá investora.
Podnik si na výplaty musel požičať už na konci minulého roka. Chýbajúcich 70tisíc eur do podniku priniesla firma Sitno exministra Ľudovíta Černáka.
Pre pôžičku musel odísť šéf opravárenského podniku Ľubomír Repčík aj členovia dozornej rady. Iný partner sa odvtedy nenašiel.
„Mám informácie, že sedem až desať dní v podniku meškajú výplaty, ale správa o zatvorení je šokujúca,“ povedal primátor Novák Dušan Šimka (nezávislý).
Každé pracovné miesto v regióne je podľa neho vzácne a podnik bude v meste chýbať.
V regióne je asi 9500 nezamestnaných a len niečo vyše sto voľných miest. Miera nezamestnanosti je tesne pod trinástimi percentami.
Stovky ľudí prepustili minulý rok aj v Nováckych chemických závodoch, jednej z najväčších firiem v regióne. Ani tam sa nedá vylúčiť ďalšie prepúšťanie.
Obrana predáva
Ministerstvo obrany šetrí aj inde. Od začiatku roka už predalo prebytočný majetok za 2,4 milióna eur a predávať plánuje aj ďalej.
Voči NATO sme sa zaviazali dať na obranu dve percentá HDP, nedávame ani percento.
Exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) chcel preto napríklad zrušiť tankové vojsko. Posledných 30 strojov je zakonzervovaných v trebišovských kasárňach.
O ich osude sa rokuje. Zachovanie bez modernizácie podľa bývalého náčelníka generálneho štábu Ľubomíra Bulíka však nemá zmysel.