Na tabuli sú mená protifašistických bojovníkov, aj tých, ktorí bojovali na opačnej strane.
MALINOVÁ. Pamätnú tabuľu s päťdesiatimi štyrmi menami obetí druhej svetovej vojny vrátane príslušníkov karpatských Nemcov, ktorí museli narukovať do Wehrmachtu a zahynuli v rôznych krajinách Európy, slávnostne odhalili v Malinovej pri príležitosti 67. výročia víťazstva nad nacizmom.
Meno po maršalovi
Pamätnú tabuľu osadili v blízkosti národnej kultúrnej pamiatky, Pomníka padlým, postaveného v roku 1955 na počesť protifašistických bojovníkov v obci. Malinová bola totiž pred vojnou takmer čisto nemeckou obcou s názvom Cach. Premenovala sa po oslobodení na počesť vojska pod velením sovietskeho maršala Malinovského. Mnoho obyvateľov obce nechcelo podporovať fašizmus a keď vtedajšia slovenská vláda súhlasila s povinnou vojenskou službou karpatských Nemcov, mnohí muži ušli do hôr a založili v blízkych lesoch partizánsky oddiel Thälmann. Aktívne sa potom zapojili do Slovenského národného povstania.
„Po jeho potlačení mnohých obyvateľov obce za pomoc partizánom odvliekli do koncentračných táborov. Spolu zahynulo dvadsaťštyri protifašistických bojovníkov,“ povedal v prejave pri odhaľovaní pamätnej tabule člen Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a predchádzajúci starosta obce Peter Čavojský.
Ďalších tridsať mien na tabuli sú podľa neho ľudia, ktorí nedokázali vzdorovať fašistickej mašinérii a tiež zahynuli vo vojne, i keď na opačnej strane. Takýto v podstate ojedinelý pamätník na Slovensku je podľa predsedu miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Petra Benka symbolom vzdoru, ale aj úcty k obetiam, túžbe po slobode a odsúdením vojny a fašizmu. Na slávnosti prečítal mená všetkých 54 obetí a zdôraznil, že si ich treba neustále pripomínať, pretože vo svete je ešte veľa pohrobkov, ale aj obdivovateľov fašizmu.
Mená v nemčine
„Získavanie a overovanie údajov o padlých vo vojne nebolo jednoduché. Pomáhali nám viacerí ľudia a organizácie. Zoznam mien nakoniec schválilo obecné zastupiteľstvo a keďže väčšina obetí bola nemeckej národnosti, ich krstné mená sú v nemčine,“ povedala starostka Malinovej Mária Luprichová.
Čestnú stráž pri odhaľovaní pamätnej tabule stáli príslušníci Ozbrojených síl SR z Martina. Odhalila ju starostka spoločne s poslednou žijúcou účastníčkou protifašistického odboja 87-ročnou Annou Schönovou. Účastníci slávnosti potom položili k pamätníku i k pamätnej tabuli spomienkové vence a kytice kvetov.
Súčasťou slávnosti bolo aj premietnutie dvoch historických dokumentov s vojnovou tematikou.