BOJNICE. Tento týždeň dostanú zdravotné sestry a pôrodné asistentky prvýkrát mzdu podľa zákona, ktorý im jej zvýšenie garantuje. Nemocnice sa dostávajú do krízových situácií, niektoré otvorene hovoria o zániku oddelení.
Vedenie bojnickej nemocnice garantuje svojmu personálu navýšenie platov podľa súčasnej legislatívy. Týka sa to aj 310 zdravotných sestier a 29 pôrodných asistentiek, ktoré v nemocnici pracujú.
„Mesačné náklady na mzdy sestier sa navýšia o 114-tisíc eur,“ priblížil riaditeľ nemocnice Ladislav Gerlich a doplnil, že zariadenie nemá na zvýšené osobné náklady dostatočné zdroje. Zdravotné poisťovne tieto platby kompenzujú len na 25 percent. „Zvyšok premietame do väčšieho zadlžovania nemocnice,“ vysvetlil Gerlich.
Lekári dostávajú vyššie platy podľa zákona už od januára. Tento stav dostáva nemocnicu do zlej situácie. „Za súčasných podmienok počítame s udržaním financovania a chodu nemocnice do konca júna,“ informoval riaditeľ.
Zároveň začína rokovať so zdravotnými poisťovňami o nových zmluvách, ktoré by mali nemocnici poskytnúť také podmienky, ktoré by pokrývali jej náklady. V prípade úplnej finančnej krízy chce vedenie požiadať o pomoc Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom nemocnice.
Ladislav Gerlich, ktorý je zároveň aj krajským poslancom, dal počas ostatného rokovania zastupiteľstva návrh, aby nemocnice v pôsobnosti kraja opäť prešli pod správu štátu.
Systém zdravotníctva na Slovensku, ktorý za posledných dvadsať rokov neustále prechádza reformami, sa podľa jeho slov dostal do stavu, kedy začína mať ústavou garantovaná dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti vážne trhliny. „Štátne orgány nedokázali presadiť niektoré principiálne riešenia. Nie je jasné, či je poskytovanie zdravotnej starostlivosti verejnou službou alebo privátnym podnikaním,“ myslí si.
Verejné zdroje sa podľa neho využívajú netransparentne až pochybne a napriek tomu, že Slováci okrem povinných zdravotných odvodov platia takmer tretinu zdrojov, peniaze pre chorých v nemocniciach stále chýbajú.
„Návrh vrátiť nemocnice do zriaďovateľskej pôsobnosti štátu mu umožňuje nanovo zadefinovať potrebných poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti a dostať pod kontrolu verejné zdroje na ich financovanie,“ povedal. Ako vníma tento návrh ministerstvo zdravotníctva, nevedno. Svoje stanovisko do uzávierky neposlalo.
Gerlich pripustil, že pokiaľ sa systémovo nevyrieši financovanie nemocníc, aj v Bojniciach by mohlo dôjsť k prepúšťaniu, zatváraniu oddelení či dokonca celej nemocnice.