PRIEVIDZA. Deviataci z tridsiatich dvoch základných škôl v okrese Prievidza sa pred pár týždňami zapojili do celoslovenského Testovania 9.
Výsledky sú známe. Kým hlavne prievidzské školy sa tešia z vysokej úspešnosti, na chvoste rebríčka sú deviataci z dvoch handlovských škôl.
Očakávali popredné priečky
Rovnako ako na celoslovenskej úrovni, aj v prievidzskom regióne sa žiakom menej darilo v slovenčine ako v matematike. Materinský jazyk najlepšie ovládajú deviataci z I. ZŠ na Ulici S. Chalupku v Prievidzi, ktorý dosiahli vyše 70-percentnú úspešnosť, čo je o viac ako pätnásť percent nad národným priemerom.
„Prvenstvo v rámci okresu nás, samozrejme, potešilo. Umiestnenie na popredných priečkach sme však očakávali, pretože už dlhodobo máme v slovenčine výborné výsledky. Pred pár rokmi sme dokonca boli najlepší v kraji,“ pochválila sa zástupkyňa riaditeľa školy Eva Spišiaková.
Za úspechom sú podľa nej zanietení učitelia a dôsledná práca so žiakmi vo všetkých ročníkoch. U deviatakov všetko vrcholí, pretože sa so slovenčinou stretávajú nielen na klasických hodinách, ale aj v špeciálnych krúžkoch.
Druhá priečka v okrese patrí v slovenčine ZŠ na Mariánskej ulici v Prievidzi, tretí skončili deviataci z Bojníc. Najlepšia dedinská škola, a to lazianska, bola v slovenskom jazyku a literatúre na piatej priečke.
Najlepšia škola v ohrození
Škola na Mariánskej ulici k druhému miestu v slovenčine pridala okresné prvenstvo v matematike s úspešnosťou 75,3 percenta, čo je o takmer osemnásť percent nad slovenským priemerom.
„Po sčítaní výsledkov z oboch predmetov sme druhou najlepšou základnou školou v Trenčianskom kraji. Tento úspech si ceníme,“ povedala zástupkyňa riaditeľky školy Ľudmila Peticová.
Paradoxne práve túto úspešnú školu žiada mesto Prievidza vyradiť zo siete škôl a školských zariadení.
„Tento rok bola počas Testovania 9 sprísnená krížová kontrola, to znamená, že na žiakov vždy dozerali aj učitelia z iných škôl. Výsledky preto považujeme za objektívne,“ zdôraznila Peticová.
A čo je za úspechom deviatakov z tejto školy? Učitelia kladú dôraz na čítanie s porozumením a projektové vyučovanie, nechýbajú inovatívne postupy na hodinách, zavádzanie moderných digitálnych technológií do vzdelávania a deviataci sa špeciálne na Testovanie 9 pripravovali v záujmovom útvare s názvom Vedomostné hry.
V rámci okresu bola v matematike na druhej priečke kanianska škola a tretie boli opäť Bojnice.
Vsadili aj na doučovanie
V oboch predmetoch sa na predposlednej priečke umiestnila ZŠ na Školskej ulici v Handlovej a na poslednej bola ZŠ na Morovnianskej ceste v Handlovej. Len pre ilustráciu úspešnosť najhoršej školy bola v slovenčine necelých 39 percent, v matematike ani nie 37 percent.
Zriaďovateľa oboch škôl, teda mesto Handlová, takéto výsledky netešia. V rámci širších súvislostí hovorkyňa mesta Jana Paulínyová upozornila, že „v ZŠ na Morovnianskej ceste je až 78 žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, čo je najviac v Trenčianskom kraji. Popri škole, ktorá vynakladá na vzdelávanie veľa energie a úsilia, by mala motivácia prichádzať aj od rodičov a z pohodového rodinného zázemia, čo sa však v mnohých prípadoch nedeje.“
Vo všetkých handlovských školách sa môžu žiaci doučovať, k dispozícii majú aj skúšobné testy.
Pedagógovia zo ZŠ na Morovnianskej ceste sa zapojili do špeciálneho projektu, aby zlepšili vzdelanostnú úroveň detí z rómskych komunít. Projekt vstúpi do praxe v septembri tohto roku a potrvá až do konca januára 2015.
Výsledky Testovania 9
Do testovania sa na celom Slovensku zapojilo v 1449 základných školách 43 513 žiakov. V matematike boli úspešnejšie dievčatá (57,8 %) ako chlapci (57,3 %). Najlepšie výsledky z tohto predmetu boli zaznamenané v Prešovskom kraji (60,6 %), najhoršie v Žilinskom (59,5 %).
Dievčatá boli lepšie aj v slovenčine, keď dosiahli úspešnosť 57 percent, chlapci len 52 percent. V slovenskom jazyku boli najlepší deviataci z Trenčianskeho kraja, keď dosiahli úspešnosť takmer 56 percent.
(mak)