PRIEVIDZA. Fakty o histórii tetovania, jeho špecifiká dané geografickým rozmiestnením, ale aj trendy súčasného tetovania ponúkne verejnosti výstava Modrá láska - príbeh tetovania od múmií až po umenie. Túto etnografickú výstavu o zdobení tela v autorskej koncepcii českého etnológa a kulturológa Martina Rychlíka pripravuje v termíne od 10. mája do 6. júna Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v spolupráci s dvomi televíznymi kanálmi.
Počas otvorenia výstavy pripravili organizátori atraktívny bodypainting naživo, pre školské kolektívy je pripravená vedomostná súťaž o tetovaní a premietanie dokumentárneho filmu o úprave tela pod názvom Lidské plátno.
„Návštevníci uvidia okrem fotografií aj historické a súčasné tetovacie pomôcky," informovala Jana Hvojniková z Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi.
Prostredníctvom textových panelov sa návštevník dozvie zaujímavosti z vývoja tetovania symbolov a motívov, spôsob tetovania a jeho funkcie. O súčasnom zdobení ľudského tela a tvorivosti hornonitrianskych tatérov presvedčia návštevníkov umelecké zábery prievidzského fotografa Matúša Graneca. Nevšedný koníček, životný štýl aj živobytie tatérov mapuje filmový slajd od autora fotografií.
Tetovanie pôvodne slúžilo nielen na ozdobu tela, ale vyjadrovalo charakteristické vlastnosti osoby a zaháňalo temné sily. Podľa tetovania sa dal dedukovať spoločenský status človeka. Najstaršie archeologické nálezy potvrdzujú, že tetovanie je rovnako staré ako ľudstvo samo. Napríklad múmia Ötziho z Álp, stará až 5300 rokov, má na tele niekoľko potetovaných čiar.
Tetovanie ako módny hit zdobenia tela sa začalo presadzovať v USA v 60. rokoch 20. storočia. V súčasnosti má zdobenie tela väčšinou iný význam.
„Možno pozorovať dva trendy. Na jednej strane ten povrchný, keď mladí ľudia hľadajú útek z nudy, zážitok, chcú zvýšiť svoju dôležitosť a na druhej strane sú ľudia, ktorým sa tetovania stali cestou k spoznaniu seba samého, rituálom, názorom a životným štýlom," povedal etnológ Martin Rychlík.